از هامون وران تا یمن

چند خطی درباره تاریخ یمن بیش از یکسال پیش نوشتم:

images

مملکت آشوب زده و بی سامان، خبر دربند شدن کیکاوس پادشاه کیانی همه را مضطرب و پریشان کرده بود. افراسیاب تورانی هم که شرایط را مناسب دیده بود مرزهای شرقی ایران‌زمین را معرض غارت و تهاجم خود و سپاهیانش کرد. کیکاوس که دل در گرو عشق سودابه دختر شاه هاماوران(= یمن) داشت، در طمع به چنگ آوردنَش به سوی آن دیار قشون کشی کرده و حالا شکست خورده و پریشان اسیر شاه هاماوران شده بود. مردم نا امید و وحشت‌زده، تمام نگاه ها به سوی زابلستان بود. این طوری بود که جمع زیادی از مردم و بزرگان مملکت برای دیدار و استمداد از رستم راهی زابلستان شدند. رستم اما که با وجود هوس‌رانی و جهانجویی ها دل صافی با شاه نداشت، و از همان آغاز هم با این جنگ مخالف بود، خیال همراهی با آنها را نداشت. اگرچند که بعداً و با وجود اصرار مهتران نرم شد و تدارک سپاه و ساز و برگ جنگ دید و برای نجات شاه و کشورش رهسپار هاماوران(= یمن) شد.

یمن سرزمین حاصلخیز و پهناوری ست در جنوب شبه جزیره ی عربستان، که با توجه به موقعیت ژئوپلیتیکی حساس خود و قرارگیری بر کرانه های خلیج عدن و هم چنین تنگه ی استراتژیک «باب المندب» _که دریای سرخ را به اقیانوس هند متصل می کند_ از دیرباز در کانون توجه جهانجویان بوده است. هر‌روز ده‌ ها کشتی اقیانوس پیما از همین مسیر عبور می کنند. بررسی های تازه هم چنین نشان می دهد اگر ذخایر نفتی این کشور از ذخایر نفتی عربستان بیشتر نباشد کمتر نیست. یمنی ها مردمانی خودساخته و سخت کوش هستند، برخلاف دیگر اقوام و اعراب شبه جزیره که معمولاً به تنبلی و تن‌پروری خو کرده اند!

آن سوی رشته کوه های البرز، جایی که هیچ‌گاه پای فاتحین عرب به آنجا نرسید، و در تمامی این سالها و در تمام دوران خلافت اُموی و عباسی به دست حاکمان محلی که اغلب باقیمانده ی خاندان های عصر ساسانی بودند اداره می شد. تا این که همزمان با گشترش اسلام و مذهب معترض به دیکتاتوری عباسی( مذهب شیعه) در میان مردم آن سامان، و البته تشکیل اولین حکومت مستقل ایرانی در خراسان در عصر مأمون عباسی، آن ها هم کم کم به فکر تشکیل حکومت مستقل افتادند. برای همین هم از یکی از سادات جلیل القدر حسنی دعوت کردند تا ذمام حکومت را به دست گیرد، و این آغاز اولین حکومت شیعه در ایران بود: سلسله ی علویان. بعد از آن بسیاری از شیعیان و سادات که از استبداد و سخت‌گیری های حکومت عباسی به تنگ آمده بودند به ایران مهاجرت کردند و از آن جمله بود جناب «هادی الی الحق»، که او هم از سادات جلیل القدر حسنی بود. پس از مدتی و بعد از ورود ایشان به ایران؛ برای گسترش تفکرات شیعه و تشکیل حکومتی مستقل از امپراتوری عباسی به همراه جمع زیادی از ایرانی ها عازم یمن شد …

حالا سه هزار سال از روزگاری که جهان پهلوان برای نجات مردم سرزمینش راهی یمن شد، و هزار سال از روزهایی که هادی الی الحق و ایرانی ها برای نجات مردم یمن از دیکتاتوری عباسی به آن سامان رفتند گذشته است. مردم یمن این روزها انقلابی تازه به پا کرده اند، بعد از قرن ها تحمل استبداد و دیکتاتوری تُرکان عثمانی و بعد از آن نفوذ استعمار و روباه پیر. در این سالهای اخیر هم یمن به حیاط خلوت شکم گنده های سعودی و به یک از مراکز بزرگ تکفیری پروری آن ها تبدیل شده بود.

شیعیان امروز اکثریتی نزدیک به پنجاه درصدی از جمعیت یمن را تشکیل می دهند، باقی مردم هم اغلبشان از برادران اهل سنت و از پیروان امام شافعی هستند. سابقه ی ارادت این مردم به خاندان اهل بیت به همان سالهای صدر اسلام و همان روزها که علی ع برای تبلیغ اسلام به آنجا رفته بود بازمی گردد. بعد از آن هم تعداد زیادی از یمنی ها و بویژه از قبایل آل همدان و آل نخع در سپاه امیرالمومنین و در کربلا حاضر بودند.

تشکیل دولتی شیعه، آن هم بیخ گوش وهابی های تروریست پرور سعودی! کاری ست کارستان که باز هم شیعیان امیرالمومنین و دلباختگان حسینِ علی ع می توانند انجام دهند. سعودی ها که در روزهایی نه چندان دور یمن را حیاط خلوت خود کرده بودند حالا یکی-یکی شاهد تعطیل شدن مدارس افراطی و تروریست پرورشان به دست زیدی ها هستند. این طوری ست که قاطی کرده اند و حسابی عصبانی هستند! و این طوری ست که قشون کشی کردند و افتاده اند به جان زن و بچه های بی پناه مردم، توحش در روز روشن! حالا حالاها مانده این شکم گنده ها بفهمند از کجا خوردند!

1 پاسخ به “از هامون وران تا یمن”

 1. سلام. خیلی دیر به دیر مطلب جدید می نویسی. مطلب قبلیت رو هم بارها و بارها دیدم ولی عمدا نخوندم چون هنوز فیلمه رو ندیدم.
  راستی از کی تا حالا اینقدر انقلابی شدی که «قسم به اسم آزادی»؟! 😀
  نمی دونستم شیعیان یمن ۱۰۰۰ سال پیش از ایران مهاجرت کرده ن.
  دو تا نکته
  ۱- شکم گنده! بی ادب!
  ۲- اکثریت نزدیک به ۵۰ درصدی یعنی چی؟! اکثریت باید بالای ۵۰ باشه نه نزدیک به ۵۰!
  دستت درد نکنه، استفاده کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *