وعده ی سرخرمن!

برای یکی از نشریات نوشته بودم، برای دانلود با نسخه ی با کیفیت جدول ها انواع تحریم ها کلیک کنید!

سخنگوی وزارت امور خارجه ی ایالات متحده ی امریکا گفته بود: حتی در صورت دستیابی به توافق جامع هسته ای تحریم های حقوق بشری و تحریم های مربوط به حمایت ایران از تروریسم باقی خواهند ماند. سوال این جاست: که مگر قرار نبود _آن چنان که آقای رییس جمهور و وزیر خارجه محترمشان ادعا می کنند_ بعد از توافق جامع و حل و فصل کامل پرونده ی هسته ای جمهوری اسلامی ایران تمامی تحریم ها اعم از تحریم های شورای امنیت، تحریم های چند جانبه و یک جانبه علیه ایران به طور کامل لغو شوند!؟ بنابراین این دسته بندی تازه از کجا آب می خورد؟ آمریکایی ها بر کدام اساس و بر چه مبنای حقوقی این چنین ادعایی را طرح می کنند؟ در این پرونده به دنبال پاسخ گفتن به این سوال هستیم!

واقعیت این جاست برخلاف مدعای رییس جمهور محترم و وزیر محترم خارجه شان چنین تبصره ای؛ یعنی تقسیم بندی تحریم ها به انواع هسته ای و غیرهسته ای آن در متن توافق نامه ی ژنو موسوم به طرح اقدام مشترک دیده شده و مع الاسف این که طرف ایرانی پای آن را امضا کرده است. در بخش مربوط به توافق جامع در طرح اقدام مشترک و در پاراگراف سوم چنین آمده است:

Comprehensively lift UN Security Council, multilateral and national »nuclearrelated «sanctions…

تحریم های شورای امنیت، چند جانبه و یک جانبه ی «مربوط به برنامه ی هسته ای» به طور کامل برداشته خواهند شد …

بنابراین و بر اساس طرح اقدام مشترک ژنو که طرف ایرانی نیز پای آن را امضا کرده است حتی در صورت کوتاه آمدن طرف های غربی و بویژه امریکایی ها از زیاده خواهی هایشان و دستیابی به یک توافق جامع، و در مقابل امتیازات بزرگی که احتمالاً طرف ایرانی خواهد پذیرفت که واگذار کند تنها آن بخشی از تحریم ها لغو خواهند شد که فقط مربوط به برنامه ی هسته ای ایران هستند، آن هم نه به یک باره، بلکه به صورت گام به گام و تدریجاً آن هم در مدت دست کم ده سال! آن طور که هفته ی گذشته اوباما در مصاحبه با رویترز به آن اشاره کرده بود.

تحریم های اجرایی

تحریمهای کنگره

اما اساساً این تحریم های هسته ای کدام ها هستند و چه وزنی در بوجود آوردن مشکلات اقتصادی کشور داشته اند؟ برای بررسی این موضوع یکی از بهترین مطالعاتی که انجام شده مربوط به گروه مطالعاتی موسوم به «موسسه ی بین المللی بحران» است. مؤسسه ای که ادعا می کند غیرانتفاعی و خصوصی ست و در موارد مختلف به سیاستمداران و دولتمردان کشورهای مختلف به صورت خودجوش مشورت می دهد. ریاست میز ایران این موسسه را فردی ایرانی الاصل به نام علی واعظ بر عهده گرفته، فردی که بارها و به عنوان کارشناس پای ثابت برنامه های تحلیلی بی بی سی و صدای امریکاست. بهرحال آن ها در این گزارش مفصل که در فوریه ۲۰۱۳ و درست بعد از امضای طرح اقدام مشترک تهیه شده همه ی تحریم های یکجانبه ی وضع شده علیه جمهوری اسلامی توسط ایالات متحده را از سال ۱۳۵۷ ( ۱۹۷۹ میلادی ) در دو جدول مجزای تحریم های مربوط به دستورهای اجرایی رییس جمهور و تحریم های مربوط به قوانین مصوب کنگره را به تفصیل آورده اند. جداولی که در صفحات آینده مشروح آنها را خواهید دید. هم چنان که در این جداول هم پیداست از بین نزدیک به بیست و هشت عنوان تحریم مختلفی که از سوی رییس جمهور و یا کنگره علیه ایران وضع شده اند تنها چهار عنوان از آنها ذیل عنوان « فقط هسته ای» طبقه بندی می شوند. ( تحریم های ردیف ۹ و ۱۳ از جدول تحریم های مربوط به اختیارات اجرایی رییس جمهور و تحریم های ردیف ۱ و ۳ مربوط به جدول تحریم های مربوط به قوانین مصوب کنگره ) که از این چهار عنوان دوعنوان آن از دستورات اجرایی رییس جمهور است که علی القاعده ی اختیار الغای آن ها در اختیار شخص اوباماست و دو عنوان دیگرش از قوانین مصوب کنگره است که باید منتظر نشست و دید آیا ترکیب تازه ی جمهوری خواهان کنگره تا چه اندازه مایلند با رییس جمهور دموکرات فعلی در صورت رسیدن به توافق جامع با ایران همکاری کنند؟ مطلبی که خاصه و این روزها و با وجود بحثها و جدل های درگرفته بین دولت و کنگره ی امریکا چندان نمی توان به آن امیدوار بود. به عبارت دیگر حتی در صورت دست یابی به توافقی جامع با کشورهای پنج بعلاوه یک و از جمله ایالات متحده شخص رییس جمهور اوباما تنها اختیار لغو دو عنوان از بیست و هشت عنوان تحریم مختلف صورت گرفته علیه کشورمان را دارد. اما وزن و اهمییت این دو تحریم مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم کشور چقدر است؟ این هم موضوعی ست که گروه بین المللی بحران در مطالعاتشان به تفصیل و راجع به هر تحریم بررسی کرده اند که شرح هر کدام در جدول آمده است؛ و آن طور که معلوم است تأثیر اقتصادی تحریم بند ۹ «ضعیف» و تأثیر تحریم بند ۱۳ «شدید» ارزیابی شده است.

این همه به این معناست که بعد از توافق جامع احتمالی و واگذار کردن امتیازات بسیاری که احتمالاً دولت محترم حاضر است در قبال آن واگذار کند تنها ۷ درصد از همه ی تحریم های ایالات متحده علیه ایران لغو خواهد شد؛ آن هم بعد از ده سال! که این عدد ۷ درصد بدون توجه به وزن تأثیر ضربه ی اقتصادی آن ها بر اقتصاد کشور برآورد شده است که با توجه به تأثیر نه چندان مهم مجموع این دو عنوان تحریم روی اقتصاد کشور _ بر اساس بررسی موسسه ی بین المللی بحران _ این عدد عملاً به صفر میل می کند، یعنی رسماً و علناً هیچ! کاملاً روشن است با این اوصاف وعده ی بهبود شرایط اقتصادی مملکت بعد از توافق جامع و لغو تمامی تحریم ها بیشتر به یک شوخی شبیه است تا واقعیت؛ یک وعده ی سرخرمن!

برای دانلود با نسخه ی با کیفیت جدول ها انواع تحریم ها کلیک کنید!

2 پاسخ به “وعده ی سرخرمن!”

  1. سلام. :mrgreen:

    گیریم همه تحریما برداشته شد! 😆 {فرض محال ، محال نیست}

    اقتصادی که از درون کرم خورده اس و با هر تکانه ای زیر و رو میشه فقط تا یکی دو سال کیف میکنه{به خاطر تاثیر روانی برداشته شدن تحریم ها} بعدش به بلایی دچار میشه که سایر اقتصادهای کرم خورده ی دنیا که تحریم نبودن دچار میشن.

    برای حل مشکلات اقتصادی چشم دوختن به رفع تحریم ها کوته فکریست!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *