خون و دلتنگی

برای نشریه هیأت نوشتم:

دلتنگی، حرف اول هر مقاله ایست برای محرم؛ و حرف آخر آن، جان های ما بیشتر از زمین های خشکیده این روزها چشم انتظار باران اند؛ کجایی اشک‌ریزان محرم …؟!

حتی اگر تمام مشایخ علما یکصدا خشکسالی های پی در پی این سال ها را ناشی از مدیریت نادرست منابع آب و هدررفت بیش از اندازه ی آن در کشاورزی و چه ها بدانند، ما که می دانیم علت العلل این همه؛ گناه های ماست. ما که خوب خوانده ایم از زبان شما: ” و بکم یُنزّل الغیث! و بکُم یُمسک السماء أن تَقعَ علی الأرض! ” و به اختیار شماست اگر باران می بارد، و به خاطرخواهی شما آسمان ها بر سرِمان هوار نمی شود! این ابرها پیشواز محرم شما در آسمان ها گرد آمدند، و کوچه هامان را آب و جارو می کنند؛ برای محرم حسین ع ، سلام حضرت باران!

بچه ها دور هم جمع می شوند_ محرم ها که می رسد؛ هرکسی یک گوشه ی کار را عهده می گیرد، این همه ذوق؛ این همه شور؛ این رقابت تنگاتنگ برای نوکری حسین ع ! محشر دوباره به پا می شود در روضه های شما، چقدر خاطرخواه داری حضرت ارباب! و این طوری ست که من به خود می بالم، و دست و پا گم می کنم وقتی خود را وسط این همه نوکر دوباره پیدا می کنم. ممنونم! از این که این گوشه کنارها راهمان می دهی؛ وسط نوکرها، نوکری عین پادشاهی ست اگر برای شماست!

هم چنان معتقدم: توفیق می خواهد ستون نویسی برای شما، و این طوری ست که باز هم می نویسم: منت‌پذیر حضرت اربابم برای این همه لطف، این همه ذره پروری، و این همه آقایی! و هم چنان منت‌پذیر شماییم برای این همه باران، در آستانه ی این اشک‌ریزان عزا، ممنون که به احترام روضه هاتان چشم پوشی می کنید از گناه های ما، و ممنون که باز هم رحم می کنید به ما به احترام پیرغلام هاتان.

خونی که می جوشد، هزارسال است که می جوشد. حسین ع اهل مذاکره نبود، نه این که سیاست نمی دانست؛ نه! خوب خوانده ایم که فرمودید: “و أنتم … ساسة العباد! ” سیاستمدارترینِ مردم شمایید، و اصلاً این چنین است که خوب می دانید مذاکره با شیاطین عین ذلت است، و این چنین است از پسِ قرن ها پژواک صدای رسای شماست که محرم ها در عالمیان می پیچد: ” فَإِنّی لا أَرَی الْمَوْتَ إِلاّ سَعادَةً وَ لاَ الْحَياةَ مَعَ الظّالِمينَ إِلاّ بَرَمًا! ”

دلگرفته ایم از این حرف ها، از این که بعضی ها برای جبران کوتاهی هاشان پشت محرم ارباب مخفی شده اند، تو را به خدا محرم را به ابتذال این حرفها نکشید! اقتصاد و فرهنگ و هرچه هست پیش کِش! این محرم را دست کم از ما مردم نگیرید!

محرم ها که می رسددلتنگ بهارانم؛ در این برگ‌ریزان پاییزی بیشتر، و این روزها بیشتر از پیشتر!

آی ای بهار! تو از کدام سمت می آیی …؟!

5 پاسخ به “خون و دلتنگی”

 1. آیه ی 6 سوره لقمان

  وَمِنَ النَّاسِ مَن يَشْتَرِي لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَن سَبِيلِ اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَيَتَّخِذَهَا هُزُوًا أُولَئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ مُّهِينٌ

  و برخى از مردم كسانى‏اند كه سخن بيهوده (حرف مفت) را مى‏خرند تا [مردم را] بى‏هيچ دانشى از راه خدا گمراه كنند و آيات الهى را به ريشخند گيرند براى آنان عذابى خوار كننده خواهد بود.

  امام رضا (ع) می فرمایند:

  من كان يوم عاشورا يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره.
  هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏اش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار مى‏دهد.

  سالار شهیدان هم میفرمایند:

  انا قتيل العبرة لا يذكرنى مؤمن الا بكى.
  من كشته اشكم. هيچ مؤمنى مرا ياد نمى‏كند مگر آن كه ـ به خاطر مصيبتهايمـ گريه مى‏كند

  ******************************

  اگه توی سایت های اجتماعی (داخلی منظورمه!) سرچکی بکنید و نیمچه مناظره ها و گفت و گوهای روزهای محرم رو سرسری بخونید متوجه میشید که اون جریان روشنفکری که مدعی هست پیرو مکتب عاشوراست منتها با قرائتی متفاوت با قرائت مذهبیون! یه خط مشخص رو دنبال می کنه و اون هم خاموش کردن تدریجی شور دیگران با زدن حرف هایی با ظاهری خیلی زیبا و باطنی سرشاراز غرض یا ساده لوحی

  مثلا

  اصل شعور حسینی هست و شور حسینی در حاشیه است

  حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود.افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.!

  شادی عاشورایی به خاطر برکات عاشورا در عوض غم عاشورایی !!

  دادن پول نذری ها به فقرا و یتیم نوازی ….

  که با عرض تاسف فراوان باید اعتراف کنم بعضی دوستان عزیز بسیجی یا روحانی هم که زمینه اشو دارن و همیشه در دفاع از دین نقطه ضعف نشون میدن و می خوان دین رو به شکلی که بقیه دوست دارن دربیارن تا بگن ما خشک مقدس نیستیم هم توی این خط قرار می گیرن

  و اینجاست که به شدت دست به دامان قلم قوی شریعتی میشن

  ******************************

  به نظرم شور منهای شعور بی شوریست و شعور منهای شور بیشعوریست

 2. به یه نکته هم خیلی حواسمون باشه

  آقا توی هیآت لطفا لخت نشید

  خطابم به دوستانی هست که ولایتمدارن!

  چون که حضرت آقا راضی نیستن

  به نقل از حاج آقای فلاح زاده:
  به نظر حضرت آقا در مجالس عزاداری هر کاری که سبب شود دشمنان از این کار ما علیه مکتب تشیع یا شیعیان سوء استفاده کنند و سبب تفرقه بین مسلمانان باشد، حرام است و باید پرهیز کرد

  ******************************

  من یه دوست اهل سنت داشتم بردم هیات بچه ها لخت شدن دیگه فردا شب نیومد!
  خود دانید

  آقای هلالی هم برهنه نشدن!

  http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930807000391

 3. مرحوم شریعتی ، هیزم جماعت روشنفکری

  مرید پیر مغانم ز من مرنج ای شیخ
  چرا که وعده تو کردی و او اجابت کرد *

  “روشنفکری” و بصیرت گاهی این اصل را نتیجه می دهد که یک سخن را هر چند در عین صحت و متانت هر جایی نباید به زبان آورد یا بر قامت قلم پوشانید یا حتی اگر بنابر رسالتی که بر دوش است چاره ای جز به زبان آوردن آن نیست باید به گونه ای بیان نمودش که مورد سواستفاده مغرضین یا استفاده ی سوء افراد ساده لوح قرار نگیرد.عدم رعایت این اصل در ایام محرم خود را در برخی جملات مرحوم شریعتی آن هم در فیسبوک جماعت روشنفکری به خوبی نشان می دهد! مرحوم در جایی می نویسند “حسین ضعیفی که باید برای او گریست نبود” جمله ی مذکور به لحاظ منطق به لحاظ متانت و به لحاظ حقیقت بی بروبرگرد صحیح است چرا که اساسا حسین ضعیف نبود و گریه ی سوگوارانش بر او هم نباید به خاطر ضعف او باشد و صدالبته می دانیم که نیست منتهای مراتب بر اساس غرض یا ساده لوحی این جمله را میتوان اینگونه هم تفسیر کرد: “گریه عزادارن بر حسین (ع) صحیح نیست”برای اینکه نتوان از این جمله سواستفاده کرد ایشان می توانستند در ادامه اضافه کنند “بلکه این گریستن باید از سر محبت و سوز و حرارت قلب ها نشات گیرد”.این نسنجیدن کلام باعث می شود که امروز بعد از نیم قرن جمله ی مذکور و امثال آن ، از فیسبوک جماعت روشنفکر سردربیاورد.آن هم به این منظور که من روشنفکر ، عزاداری مذهبیون را قبول ندارم و برای هیاهوی بیشتر جمله شریعتی را می کند هیزم آتشی که به پا کرده.آخر جماعت مذکور دارای قرائت خاص خود از واقعه ی عاشوراست.قرائتی با ظاهری زیبا و باطنی پوچ.یک خط و طرز تحلیل مشخص:چون نتیجه ی حرکت امام حسین (ع) بیداری امت اسلام بوده و این نتیجه مثبت است لذا باید محرم را جشن گرفت نه که به عزاداری نشست (!) آخر “حسین ضعیفی که باید برای او گریست نبود”!!.همه ی این تحلیل ها چه مغرضانه و چه ساده لوحانه ، شور حسینی را هدف قرار داده آن هم با “بهانه” ی شعور.وگرنه کدام باشعوری نمی داند که شعور بدون شور بیشعوریست!
  امام رضا (ع) می فرمایند: هر کس که عاشورا، روز مصیبت و اندوه و گریه‏اش باشد، خداوند روز قیامت را براى او روز شادى و سرور قرار مى‏دهد.

  *خودمانیم این جمله ی حافظ هم خیلی سنجیده نیست چون تا کسی ادبیات نخوانده باشد و حافظ شناس نباشد نمی تواند بفهمد که پیر مغان همان امام حسین است که وعده قربانی شدنش نقدا وفا شد و شیخ نماد حضرت ابراهیم که آخر سر هم اسماعیلش قربانی نشد!! اگر این جمله را بدهی دست روشنفکر جماعت می زنددیوار فیسبوکش برای تخریب شیوخ!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *