گزارش جالب فارین پالسی:

وقتی آیت الله به سلاح هسته ای نه گفت!

 

روز گذشته نشریه ی فارین پالیسی در گزارشی مفصل با عنوان ” وقتی آیت الله به سلاح هسته ای نه گفت ” به نقل خاطراتی از محسن رفیق دوست وزیر سابق سپاه در زمان جنگ پرداخت.

فارین پالیسی در ابتدای این گزارش با اشاره به گفتگوهای ایران و شش قدرت جهانی درباره ی برنامه ی هسته ای ایران بیان می کند اکنون بحث بر سر موضوعات اختلافی بین دو طرف هم چنان باقی ست. این گزارش می افزاید ایرانی ها هرگونه تلاش برای دست یابی به سلاح های هسته ای را رد می کنند چرا که معتقدند ساخت این سلاح ها با موازین اسلامی و فتوای رهبر انقلاب اسلامی سازگار نیست.

این گزارش می افزاید: اما نکته ی اساسی برای فهم سیاست های هسته ای ایران در یک برهه ی تاریخی در مقطع جنگ هشت ساله ی ایران و عراق قرار دارد. ماجرایی که بیان می کند که چرا هرگز ایران علیه حملات شیمیایی ارتش عراق علیه مردم و نیروهای نظامی خود مقابله به مثل نکرد. حملات شیمیایی که باعث کشته شدن بیش از 20 هزار نفر و مجروح و شیمیایی شدن بیش از 100 هزار نفر از مردم این کشور شد.

به گزارش فارین پالسی : بعضی از منابع ایرانی از صدور فتوایی مهم از سوی آیت الله خمینی در آن زمان خبر داده بودند، فتوایی که هیچ گاه جزییات آن افشا نشد و برای دهه ها نادیده گرفته می شد.

اما هم اکنون وزیر سپاه ایران در زمان جنگ که مسولیت تأمین تدارکات جنگ را بر عهده داشت طی مصاحبه ای به بیان جزییات آن پرداخته است.

در ادامه ی این گزارش خاطراتی از محسن رفیق دوست وزیر سابق سپاه بیان می شود که در آن رفیق دوست از برنامه ریزی وزارت مطبوعش برای برنامه ریزی و ساخت سلاح های مختلف شیمیایی، میکروبی و هسته ای سخن می گوید.

فارین پالیسی می افزاید: حاج احمد آقا تعریف می کرد: وقتی گزارش فعالیت پیشرفت های کمیته های “ش.م.ر”  را برای امام فرستادیم، امام ابتدا پرسیده بودند: این ها چی هست؟! و می گفتند بعد از این که برایشان توضیح داده بودیم فرموده بودند این مسایل با اسلام سازگار نیست، به جای این کارها روی برنامه های دفاعی و ساخت وسایل حفاظت شخصی مثل ماسک و … تمرکز کنید!

در آن زمان دانشمندان هسته ای ایران دانش نحوه ی غنی سازی اورانیوم را نداشتند، هرچند رفیق دوست مدعی بود طبق برنامه ریزی آن ها توسط کمیته ی تشکیل شده ی او در افق سال 1984 می توانستند به تولید سلاح های هسته ای دست یابند. هرچند آیت الله خمینی درهای هم چه فعالیتی را همان ابتدا بستند:” ما نمی خواهیم سلاح های هسته ای درست کنیم !” امام می گفت.

فارین پالسی می افزاید : امام فرمودند دانشمندانتان را به سمت سازمان انرژی اتمی راهنمایی کنید تا روی ساخت نیروگاه های اتمی کار کنند.

در ادامه ی این گزارش فارین پالیسی می گوید: اما در ژوئن 1987 ماجرای حملات شیمیایی صدام تغییر کرد، وقتی هواپیماهای عراقی سردشت_ شهر کردنشین ایران را بوسیله ی سلاح های شیمیایی بمباران کرد. حمله ای که باعث آواره شدن بیش از 12000 نفر و هم چنین مجروح و شیمیایی شدن بیش از 8000 نفر و کشته شدن صدها تن شد.

بعد از این ماجرا رفیق دوست با همکاری وزارت دفاع تدارکات گسترده ای برای ساخت سلاح های شیمیایی برای تلافی حملات ناجوانمردانه ی صدام دیده بود.رفیق دوست می گفت اما امام در جریان فعالیتهای تازه ی ما نبودند

اما مواضع رهبری ایران در برابر خطر تهدیدات شیمیایی تازه ی صدام تغییر نکرده بود. امام فرمودند:” در میدان جنگ یا شهرها فرقی نمی کند، ما بهرحال مخالف این ها هستیم، ساخت چنین سلاح هایی حرام است! شما فقط اجازه دارید دفاع کنید!”

 

1 پاسخ به “گزارش جالب فارین پالسی:”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *