مصاحبه ی اختصاصی من با دکتر شادی ابوجلاله

حماس فکر می کرد داعش در مسیر درست است/نتانیاهو یک احمق و بازنده ی سیاسی ست!

دکتر شادی هاشم ابوجلاله پزشک دستیار بخش ICU بیمارستان شفای شهر رفح در نوار غزه و موسس یک گروه خیریه ی مردمی ست که به آوارگان و بی خانمان های جنگ اخیر خدمات بشردوستانه ارائه می کنند. این مصاحبه برای نشریه ی مشق انقلاب تهیه کردم:

IMG-20140811-WA0007

س: لطفاً قبل از هرچیز بیشتر از خودتان برای ما بگویید، از کی در بیمارستان شفا استخدام شدید؟

اسم من ” شادی هاشم ابوجلاله” هست متولد 1992. من تنها فرزند پدر و مادرم هستم، و هم چنان در شهر رفح در جنوب نوار غزه زندگی می کنم. دوران تحصیلات مدرسه به دشواری سپری شد و از 16 سالگی تحصیلاتم را در رشته ی پزشکی شروع کردم و حدود دو ماه پیش از دانشگاه اسلامی به عنوان دستیار دکتر آی سی یو فارغ التحصیل شدم. در واقع هیچ استخدامی در نوار غزه وجود ندارد و من هم به عنوان نیروی داوطلب در جنگ گذشته در بیمارستان اروپایی شهر خان یونس در جنوب غزه مشغول به کار شدم. هم چنین در شرایط دشوار دشوار آن روزهای غزه فعالیت های بشردوستانه ای به صورت داوطلب انجام می دادم. در این جنگ هم در بیمارستان شفا مشغول کار هستم و وقتی کارهای بیمارستان تمام می شود به پناهگاه ها می روم تا به مردمی که بعد از ویران شدن خانه هاشان توسط راکت های اسراییلی آن جا پناه گرفته اند کمک کنم.

س: شما در رفح زندگی می کنید؛ برای ما بیشتر از شرایط آن جا تعریف کنید.

شرایط در رفح تفاوت چندانی با شرایط باقی مناطق نوار غزه ندارد، همه ی مناطق نوار غزه شرایط وحشتناکی را تجربه می کنند که در اثر برخورد هر روز و هر دقیقه ی راکت های اسراییلی بوجود آمده، بیشتر از هزار نفر شهید و بیشتر از ده هزار نفر زخمی و مجروح و بیشتر از صدهزار نفر بی خانمان که در پناهگاه ها زندگی میکنند. بیشتر از پنج هزار خانه و ده ها مسجد به طور کامل ویران شده، غزه دست کم به 10 سال زمان برای بازسازی نیاز دارد.

س: بیشترین حملات صهیونیست ها در طول جنگ به شهر رفح بوده است، چرا ؟

به خاطر این که رفح در جنوبی ترین نقطه ی نوار غزه واقع شده و نیروهای مقاومت بیشترین تلفات را از نیروهای اسراییلی در این نقطه گرفته اند.

س: شما در آی سی یوی بیمارستان شفای رفح کار می کنید، برای ما از شرایط آن جا بگویید و هم چنین شرایط بهداشتی و پزشکی نوار غزه.

من در دپارتمان آی سی یوی بیمارستان اروپایی غزه کار می کنم، ما این جا به صورت 24 ساعته و بعضی روزها به صورت 48 ساعته و بدون کمترین استراحتی مشغول هستیم؛ به این خاطر که اینجا اوضاع خیلی خیلی بد و شرایط خیلی وحشتناک است. اسراییل یک کشتار گسترده در غزه به راه انداخته، هواپیماهای اسراییلی هرکسی را هرکجا هدف قرار می دهند، انسان و غیرانسان، زن ها و کودکان و پیرمردها، همه با راکت های اسراییلی کشته می شوند. شمار زیادی از بیماران بخش آی سی یو اوضاع وخیمی دارند و هرلحظه بخاطر کمبود امکانات درمانی و تجهیزات پزشکی احتمال مرگ آن ها وجود دارد. حتی در بیمارستان اروپایی غزه یک دستگاه سی تی اسکن پیدا نمی شود.

س: شما در یک مرکز خیره هم مشغولید. از فعالیتهای بشردوستانه تان برای مان بگویید.

من در یک مرکز خیره هم مشغولم که به بی خانمان ها و مردم آواره کمک می کنیم به این خاطر که کسی نیست تا به داد آن ها برسد، به خاطر کمبود شدید مواد غذایی، آب بهداشتی؛ لباس و دارو. من از کمک های مالی که دوستانم از طریق صفحه ی اینستاگرام به من می رسانند برای خرید همه چیز برای نیازهای مردم استفاده می کنم. بیشتر از 100 هزار نفر بی خانمان در مراکز خیریه در سراسر غزه وجود دارند که من در یکی از آن ها در رفح مشغولم که بیشتر از 3000 نفر آواره را در خود جای داده است. هنوز این کمک ها کافی نیستند و ما به بیشتر از 100 هزار دلار در ماه برای تأمین نیازهای مردم نیازمندیم.

س: شما در صفحه ی شخصی خود نوشته بودید که از سربازان اسراییلی ترسی ندارید و آرزوی شهادت می کنید، چرا؟! بیشتر از این حس بگویید.

به خاطر این که همه چیز به خواست خداست و سرنوشت همه را خداوند نوشته است.

س: “شادی” در زبان فارسی یک اسم دخترانه است به معنی خوشحالی! در زبان عربی چطور؟!

در زبان عربی شادی به معنای آواز پرندگان است !

س: نتانیاهو گفته بود : جنگ تا خلع سلاح کامل مقاومت ادامه پیدا خواهد کرد اما الآن سراسیمه بدنبال تصویب آتش بس است، چرا؟ و این که فکر می کنید چرا آن ها تا این حد از سلاح مقاومت می ترسند؟

بخاطر این که او رهبر واقعاً احمقی ست! او یک بازنده ی سیاسی ست، و حالا خیلی روشن است که نیروهای مقاومت هرگز خلع سلاح را نخواهند پذیرفت. او می خواهد از حملات مقاومت جلوگیری کند چرا که قهرمانان ما محکم ایستاده اند و مثل فرشتگان با شوق و اشتیاق با آن ها می جنگند.

س: بهترین و بدترین خاطره از این جنگ

بهترین خاطره ی من روزهایی هستند که بین آوارگان غذا پخش می کنم و جلوی گرسنگی شان را می گیرم و بدترین خاطره ی من روزی بود که 5 تا از بهترین دوستانم را از دست دادم و عمو و سه تن از بستگانم را.

س: ما در خبرها داشتیم عربستان تعدادی کفَن برای غزه ارسال کرده، آیا شما آن ها را دیده اید؟ در این باره چه فکر می کنید و این که آیا به نظر شما سران عرب به وظایفشان در قبال ملت فلسطین عمل کرده اند ؟

بله! آن کفن ها را دیدم! من می خواهم به مقامات سعودی بگویم ما کفن برای مُردن نمی خواهیم، ما غذا و دارو برای زندگی نیاز داریم. هیچ کدام از سران عربی به هیچ یک از وظایفشان در قبال ما عمل نکردند، فقط خدا با ماست !

س: شورای امنیت و بان کی مون هیچ واکنشی در قبال کشتار مردم در شجاعیه و خزاعه توسط صهیونیست ها نشان ندادند، ولی حالا و در جریان مذاکرات به حماس و جهاد برای خلع سلاح برای رسیدن به آتش بس فشار می آورند. شما چه فکر می کنید؟ آیا آن ها باید سلاح هایشان را برای رسیدن به صلح زمین بگذارند؟

البته که نه! این احمقانه ترین راهی ست که می شود انتخاب کرد! سرزمین ما در اشغال متجاوزین است و ما صاحب حق هستیم، و این حق بدون داشتن سلاح های قدرتمند قابل پس گرفتن نیست. به همین خاطر نیروهای مقاومت هرگز نباید سلاح هایشان را زمین بگذارند.

س: در دوسال گذشته حماس حمایت های زیادی از داعش در جنگ سوریه انجام داد و حتی برایشان نیرو گسیل کرد، اما حالا و در این جنگ آن ها هیچ نیرویی برای حمایت از حماس نفرستادند و با اسراییل وارد جنگ نشدند. شما فکر می کنید چرا؟! و در کل نظر شما درباره ی داعش چیست؟

حماس فکر می کرد داعش در مسیر درست حرکت می کند، اما وقتی داعش شروع به کشتار مسلمانان کرد حماس حمایت های خودش را از آن ها متوقف کرد. هیچ کس ذهنیت خوبی راجع به داعش ندارد، آن ها یک گروهک دیوانه هستند بدون رهبری منسجم که هرچه می خواهند می کنند و باعث خدشه دار کردن وجهه ی اسلام و مسلمین در جهان شده اند.

س: آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی به تازگی خطاب به سران دنیای اسلام فرمودند: بیایید و در مقابل رژیم صهیونیستی برای کمک به مردم بی گناه فلسطین متحد شویم. شما در این باره چه فکر می کنید؟ چقدر این ایده _ اتحاد مسلمانان _ می تواند به حل مشکل فلسطین کمک کند؟

مردم فلسطین ایرانی ها رو دوست دارند چرا که آن ها همواره و در سخت ترین شرایط در کنار ما ایستاده اند؛ من فکر می کنم اگر همه ی دنیای اسلام و ایرانی ها متحد شوند اسراییل به زودی نابود خواهد شد.

س: هم چنین رهبر معظم انقلاب به تازگی فرمودند: ما می خواهیم برای مردم کرانه ی باختری هم سلاح ارسال کنیم. به نظر شما این ممکن است در آینده همه ی مردم فلسطین ( غزه + نوار غزه) متحداً با هم در برابر اسراییل بجنگند؟

مردم کرانه باختری توانایی جنگیدن را ندارند چرا که نیروهای امنیتی و هم چنین یهودیان اسراییلی هر کسی را که می خواهد بجنگد دستگیر می کنند، هرچند اگر آن ها هم اسحه داشته باشند می توانند بجنگند.

س: ما در خبر ها شنیدیم اسراییلی ها نیروگاه برق غزه را نابود کردند. اوضاع برق و اینترنت چطور است؟

بله! راکت های اسراییلی نیروگاه برق را نابود کردند، مردم بعضاً از ماشین های ژنراتور برای تولید برق استفاده می کنند، ولی در بیشتر ساعات شبانه روز نه برق هست؛ نه اینترنت! و بیشتر ساعات مردم در تاریکی زندگی می کنند.

س: رییس جمهور اوباما بارها تکرار کرده که اسراییل حق دفاع از خود را داراست. شما در این باره چه فکر می کنید؟

اوباما فرد احمقی ست که توسط صهیونیست ها کنترل می شود، اسراییل حقی ندارد بخاطر این که آن ها اشغالگرند و آن ها ابتدا حمله کردند. فلسطینی ها حق بازگشت به سرزمین شان را دارند.

س: و سخن آخر؟

من می خواهم به مردم ایران بگویم فلسطینی ها خیلی ایران را دوست دارند و همیشه منتظر حمایت های آنها هستند.

هم چنین می خواهم بگویم اگر کسی می خواهد به آوارگان فلسطینی کمک کند برای واریز کمک هایشان می توانند به صفحه ی شخصی من در اینستاگرام مراجعه کنند و ما کمک های شما را برای خرید غذا، دارو و تجهیزات پزشکی مصرف خواهیم کرد.

آلبوم تصاویر:

5 پاسخ به “مصاحبه ی اختصاصی من با دکتر شادی ابوجلاله”

 1. سلام
  چه عجب آپ تو دیت کردی سایته :mrgreen:
  نمیدانم درست فکر می کنم یا نه ولی اونطوری که به نظر می رسه حرف آقا در مورد تسلیح کرانه باختری زمین مانده و میمانه!

 2. سلام
  بد نیست چند خطی قلمت با مدح حضرت “آقا” متبرک بشه
  کور بشه چشمی که نمیتونه سلامتیشونو ببینه
  صلواتی نثارطول عمر پربرکت آقا:
  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و اید امامنا الخامنه ای

 3. کاش راهی بود منم برم غزهhttp://azadie.ir/wp-includes/images/smilies/icon_cry.gifhttp://azadie.ir/wp-includes/images/smilies/icon_cry.gifhttp://azadie.ir/wp-includes/images/smilies/icon_cry.gifhttp://azadie.ir/wp-includes/images/smilies/icon_cry.gifhttp://azadie.ir/wp-includes/images/smilies/icon_cry.gif

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *