نگاهی به دوازده سال بردگی،بهترین فیلم اسکار

12 years a slave

حق “کاپیتان فیلیپس” بود . دست کم من این طور حدس می زدم . از سربند ماجرای آرگو روشن بود جایزه به کسی می رسد که بیانیه ی سیاسی ش را واضح تر و بدون غلط بخواند . این طوری بود که بین نامزدهای اسکار شانس بیشتری برای تام هنکس و کاپیتان فیلیپس اش قایل بودم . نه این که این  « 12 سال بردگی » کمتر سیاسی ست ، و یا مثلاً حرفش را بیشتر در لفافه گفته ، بلکه خیال می کردم مجرد این که  ماجرای فیلم مربوط به پیشترها ست محتملاً چندان به دندان حضرات محترم آکادمی گیر نکند ؛ البته که این طور نشد !
فیلم زیادی شعاری ست ، و البته یک شعار سیاسی _ هم چنان که نوشتم . و این آن چنان بار دراماتیک فیلم را کاهیده که من خیال می کنم “استیو مک کویین” چاره ای جز نمایش عریان و رقت انگیز صحنه های خشونت برای جبران این نقیصه نداشته و یک جورهایی  فیلم بدون صحنه های خشن گاه و بی گاهش حرف دیگری برای اثرگذاری روی مخاطب ندارد . صحنه هایی که عمو عزت کلاً باید بی خیالشان شود اگر می خواهد فیلم را مثلاً برای جشنواره فیلم های سینمایی نوروز اش دوبله کند ! تکرار مداوم و مشت و لگد گونه(!) ی گذاره هایی از این دست : برده ها خیلی بدبخت بودند . برده دارها زیادی وحشی بودند . برده داری کار بدی ست . ما خیلی مرد بودیم که برده داری را ورانداختیم . و مثل همیشه جهان را از این جرثومه های توحش (!) نجات دادیم ! و نمی دانم ، اصلاً انگار کسی هم نبوده وسط فیلم توی سینما روی سرشان داد بزند : « که شما همین حالام همین قدر وحشی هستید ! » ماجرا وقتی حسابی تکمیل می شود که آقای تهیه کننده ( برد پیت ) شخصاً از سقف کلبه چوبی ارباب بی رحم و وحشی فیلم به عنوان نجار ظاهر می شود و یک خطابه ی مفصل و البته « جایزه بگیر » در تأیید و تأکید همان شعارها قرائت می کند ! به نظر می رسد این البته یک جورهایی « سوپاپ اطمینان » تهیه کننده است آخر فیلم ، که یک وقت نکند جایزه از دستش برود . . . و خلاصه ضرر کند !!


12 سال بردگی یک کار معمولی بود ، و البته یک اثر سیاسی ، آن چنان که حسابی به مذاق حضرات آکادمی خوش آمد ؛ آنقدر که آن ها بی خیال یک دوجین ناو و هواپیمای ارتش آمریکا شدند که در یک عملیات قهرمانه تام هنکس را وسط « کاپیتان فیلیپس » نجات دادند !
از این بیشتر حرفی نیست ، باور کنید همه ی داستان فیلم همین بود !! چه طور شد ؛ نمی دانم ! هرچه بود امسال من نه بهترین فیلم جشنواره فجر را پسندیدم و نه بهترین فیلم اسکار !

4 پاسخ به “نگاهی به دوازده سال بردگی،بهترین فیلم اسکار”

  1. سلام خدا قوت جون – کمتر وب سایت رو تیتر جدید مینی – دوره قبل فعال تر بودی –
    بعدشم میبینم تو فیلم ها هم بروز هستی
    خلاصه عالیه ولی بیشتر مثل قبل تیتر بزنی باحال تره – سیاست یادت نره lhoi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *