تایم : فیسبوک به زودی هشتاد درصد از کاربرانش را از دست خواهد داد !

فیسبوک یک مرض است ؟!نشریه ی تایم _ و البته دیگر رسانه های خبری _ به تازگی نتایج پژوهش تازه ای درباره ی فیسبوک را منتشر کرده اند . برای من که تازگی داشت و البته جالب بود ! در زیر ترجمه ی خبر مربوط به آن را از نشریه ی تایم می خوانید :

 

بر اساس مطالعات تازه : فیسبوک به زودی هشتاد درصد از کاربرانش را از دست خواهد داد .

شبکه های اجتماعی درست مثل یک بیماری شیوع پیدا می کنند و سپس می میرند .

به گفته ی پژوهشگران دانشگاه پرینستون : رشد فیسبوک به سمت یک پایان سریع حرکت می کند ، درست شبیه یک بیماری و یا یک عفونت که خیلی سریع شایع می شود و بعد به طور ناگهانی می میرد . آن ها برای بررسی  چرخه ی عمر شبکه های اجتماعی از مدل بیماری ها استفاده کردند .

مدل بیماری ها می تواند برای فهم استقبال عمده از شبکه های اجتماعی و سپس مهاجرت متعاقب آن به کار رود . پژوهشگران دپارتمان مکانیک و هوافضای دانشگاه پرینستون از همین روش برای ارائه ی تحقیقشان که در هفدهم ژآنویه منتشر شد استفاده کردند .

به روزرسانی مدلهای بومی روی بیماری های منتشر شده نشان داد برای بازیابی سلامت ( recovery ) می باید با اعضای غیربیمار رابطه برقرار کرد _ مثلاً افرادی که عضو فیسبوک نیستند ( مردم سالم ) .پژوهشگران هم چنین پیش بینی می کنند فیسبوک یک سقوط سریع را تجربه خواهد کرد بطوری که بین سالهای 2015 تا 2017 بیش از هشتاد درصد کاربران خود را از دست خواهد داد .

نخستین اینکه کاربران فیسبوک جذابیت خود را نسبت به آن در گذر زمان از دست خواهند داد _ اگر مدلها درست باشند .هم چنین پژوهشگران می نویسند :« ایده ها درست شبیه بیماری ها نشان داده شده است که به طور مُسری بین مردم پخش خواهد شد و به این ترتیب به طور موفقیت آمیزی می توانند مثل مدل های اپیدمی توصیف شوند . »

شما می توانید شرح  این پژوهش را از اینجا مطالعه کنید .

در “چکیده ” ی این مقاله می خوانیم :

در یک دهه ی گذشته شاهد رشد سریع شبکه های اجتماعی ( OSNs  )  از قبیل مای اسپیس و فیسبوک بودیم .در این مقاله ما کوشیده ایم با استفاده از مدل های اپیدمی این استقبال و یا عدم استقبال مردم از شبکه های اجتماعی را توصیف کنیم ، به این ترتیب ” استقبال ” به عنوان « بیماری » و ” عدم استقبال ” به عنوان « بازیابی سلامت » معرفی شده اند .

بعد از ترجمه :

1)    جالب این جاست که « دپارتمان مکانیک و هوافضا» ی دانشگاه پرینستون هم چه تحقیقی انجام داده اند !

2)    کامنت های ملت زیر این پست نشریه ی تایم هم خواندنی ست :

Johnpombrio  گفته : من نه تنها حساب کاربری ام را بسته ام ؛ که همه ی پستها و عکسهایم را هم پاک کردم . فیسبوک برای اغلب دوستان من تبدیل به یک دیوار لاف زنی شده است ؛ لاف زنی های سیاسی و یا افاضات مذهبی ! نه ممنون! من بیش از این به این بازی ادامه نمی دهم !

Clairlumineux گفته : این برای من تازه نیست . من حساب کاربری ام را دوسال پیش مسدود کردم ! چرا که وقت زیادی از من می گرفت و من حالا همان اوقات را صرف آموختن موسیقی کرده ام … من حریم خصوصی خواهم داشت ، اگرچه لازم باشد برای آن بجنگم !

LindsnCal1 گفته : فیسبوک و گوگل به خاطر سرویس هایی که به ملت می دهند این طور بزرگ و ثروتمند شده اند .آن ها فقط روی جمع کردن پول تمرکز کرده اند ؛ از هر راهی : جمع کردن اطلاعات شخصی ، کنترل زیاد روی کاربران و غیره . بسیاری از سایت ها هم اکنون وجود دارند که شما در آن ها بدون داشتن یک حساب گوگل و یا فیسبوک نمی توانید کامنت بگذارید .

Stellarenfield گفته : فیسبوک به نحو فزاینده و عمیقی حریم خصوصی افراد را نقض می کند .این به طور واقعی یک جور مرض است !

Osmooms گفته : فیس بوک هم می آید و می رود و من هرگز عضو این آشغال نخواهم شد !

Willyburger گفته : بهترین راه برای دولت برای تعقیب و جاسوسی کردن از مردم .آنها به آژانس امنیت ملی نیاز ندارند ! من شنیده ام سیا به فیسبوک برای پیشرفت کمک می کند !

sixagonگفته : فیسبوک جایی ست که عکسها ، نوشته ها و دوستان شما کمک می کنند تا بیست و سه کارخانه در سن فرانسیسکو پول درآورند .به این یک دقیقه فکر کنید ! هر نوشته ای که می نویسید  هر عکسی که پست می کنید محتوایی ست که به رایگان دور می ریزید و افراد زیادی از آن پول در می آورند !

3 پاسخ به “تایم : فیسبوک به زودی هشتاد درصد از کاربرانش را از دست خواهد داد !”

 1. سلام
  البته که در احوال آخر الزمان یک قاعده وجود دارد که اگر شری شرش کم بشود شر قوی تری جای آن را میگیرد!شیطان بزرگ هر روز حیله ای دارد. ان الشیطان لکم عدو مبین!
  رمز پیروزی ما ازدیدگاه شهید آوینی …
  از دست ندهید!
  یا علی

 2. جالب بود
  ولی به نظرم یک میلیارد و 200 ملیون کاربر رو همین جوری نمی شه جمع کرد. خوب یک سری نیاز ها رو پاسخ می ده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *