از سیاه جامگان خراسان تا نهم دی ماه

images

ُمرید ابراهیم امام بود . چه می گفت که او خویشِ حسین (ع) بوده است ٬ پُر بی راه هم نبود . بهرحال او نواده ی ابن عباس بود . و اصلا ً هم همین طوری بود که نامش را تغییر داد ٬ بهزادان بود که شد ابومسلم . و بعد هم با اشاره ی او راه افتاد که برگردد خراسان ٬ تا برای انتقام از آل امیه مردم را بسیج کند .

پاش به خراسان که  رسید شروع کرد به تبلیغ   ٬ ‌و جمع کردن مردم برای ستاندن خون حسین ٬ و زید و یحی . سیاه جامه به تَن کرد٬ در روز عید قربان ٬ در عزای  بزرگ قربانی دشت کربلا . همانطور که شیدوش پسر گودرز ـ پهلوان اساطیر ایرانی ـ در عزا و خونخواهی از سیاوش به تن کرد . هم چنین نوشته اند پیکر مطهر جناب یحی بن زید را که هفت سال بود به دار مجازات آویخته بود پایین آورد ٬ و با شکوه و جلال به خاک سپرد . و راه افتاد به سمت شام ٬  تا کار نیمه تمام مختار را تمام کند ٬و صدها هزار نفر از مردم خراسان و ایران به او پیوستند . جماعتی که همه داغدار و ماتم زده بودند ٬ و سیاه جامگان عزای حسین . . . ‌و دودمان آل امیه ـ قاتلین پسر پیامبر ـ را انداخت .

***

index

از سفر حج بر می گشت . که راه کج کرد به سمت مصر ٬ و پادشاهان فاطمی آن سامان . آن جا درباره ی گسترش روابط دوجانبه و مسایل مورد علاقه ی طرفین گفتگو کردند . و بعد تر هم خلعت و هدایای پادشاه شیعی مصر را تحویل گرفت و آورد برای سلطان محمود . خبر به گوش خلیفه ی  بغداد رسید ٬ بر آشفت و نامه ای برای سلطان محمود نوشت که : «حسنک قرمطی ست و باید اعدام شود .» سلطان محمود هم که حسابی هوای وزیر بزرگش را داشت برگشت گفت :« بدين خليفه ی خرفت  شده ببايد نبشت که من از بهرِ قَدرِ عباسيان انگشت در کرده‌ام، در همه جهان، و قَرمطي مي‌‌جويم. و آن‌چه يافته آيد و درست گردد، بر دار مي‌‌کشند. و اگر مرا درست شدي که حسنک قرمطي است خبر به اميرالمؤمنين رسيدي که در باب وي چه رفتي. وي را من پرورده‌ام و با فرزندان و برادران من برابر است و اگر وي قرمطي است من هم قرمطي باشم!‌»

محمود که مُرد ورق برگشت . حسنک که از پسر دیگر محمود برای رسیدن به تخت حمایت می کرد ٬ وقتی شکست خورد  مغضوب سلطان شد .مسعود اسناد دوران پدر  را  زیر و زبر کرد تا به نامه ی خلیفه راجع به حسنک برخورد . این طوری بود که قرمطی بودن حسنک را پیرهن عثمان کرد تا از شرش خلاص شود .  این طوری بود که مجلسی به پا شد و همه ی معتمدین و قضات بلخ را خواندند تا حسنک محاکمه شود .همین که حسنک وارد شد خواجه به احترام او تمام قد ایستاد و به تبع ش همه ی جمع  و بعد هم او را کناردست خود نشاند و احترام کرد.٬ بوسهل زوزنی که این وسط آتش بیار معرکه بود حسابی شاکی شد و برگشت گفت : « خداوند را کِرا کند٬ که با چنين سگ قرمطي، که بر دار خواهند کرد به فرمان اميرالمؤمنين، چنين گفتن؟!»

حسنک هم درآمد که :«سگ ندانم که بوده است، خاندان من و آن‌چه مرا بوده است از آلت و حشمت و نعمت، جهانيان دانند. جهان خوردم و کارها راندم و عاقبت کارِ آدمي مرگ است. اگر امروز اجل رسيده است، کس باز نتواند داشت که بر دار کُشند يا جز دار، که  از حسينِ علي بیشتر  نيم ... »

بعد تر هم در نیشابور او را به دار آویختند و پیکر پاکش را سنگسار کردند . اگرچه «هيچ‌کس دست به سنگ نمي‌کرد، و همه زار زار مي‌‌گريستند خاصّه نشابوريان. پس مشتي رند را سيم دادند که سنگ زنند. . . »

***

teyyeb_hajrezaei

بزرگ بازار تهران بود . یک بار ماشین رییس شهربانی تهران که آمده بود و به بازاریان گیر داده بود را چپه کرد و بعد بازار را تعطیل کرد  و با جماعت کسبه راه افتادند تا کاخ پیش شاه . علَم او و بعض دار  و دسته اش را به داخل راه داد و حسابی احترام کرد . سفره ای برای نهارشان انداخت آن چنانی . « تا زمانی که به همه ی کسبه ی بازار که همراه من اند از این غذاها ندهید لب به آن نمی زنم » این طور شد که علم دستور داد با ماشین های ارتش از همان غذاها بین جماعت بازاری پخش کنند و خلاصه این طوری اعتراض ها خوابید .

خیلی هوای شاه را داشت . یک بار بمناسبت سالروز تولد شاه همه ی مولوی تا شوش را طاق نصرت بسته بود ٬‌شاه هم به او یک طپانچه ی عتیقه هدیه کرده بود . . .

بین او و امام چه گذشت ٬ نمی دانم ٬ جز همین قدر که بعض اطرافیانش گفتند بعد ملاقات با امام گفت : « انگار حسین را دیدم . . . »این جوری بود که شب عاشورای چهل و دو عکس امام را به پسرش داد و دستور داد تا تکثیر کند و بین همه ی هیآت تهران پخش کند تا فردا و در مراسم عاشورا روی علم و کتل هایشان بچسبانند .

دستگیر شد ٬گفتند به امام بدگویی کن تا تیربارانت نکنیم . گفت :« محال است به نواده ی حسین بد گویی کنم » تیرباران شد ٬ به حسین رسید . طیب را می گویم ٬ طیب حاج رضایی . 

***

حالا هزار و چند صد سال است که این مردم دل داده ی حسین علی اند . و من از این عاشقانه ی تاریخی هرچه برای تان بنویسم کم است . احمق بودند کسانی که خیال می کردند با مخملی بازی و آتش زدن چند سطل زباله وسط تهران می توانند با اعتقادات هزار ساله ی این مردم درافتند . روح حسین علی حالا هزار سال است در دلهای ساکنان این کهن و بوم و بر جا خوش کرده ٬ و این طوری بود که نهم دی ماه هشتاد و هشت آن حماسه و آن شور آفریده شد . تحلیل این ماجرا البته از مغزهای الکلی و فهم ظاهر بین عددسنج این جماعت ساخته نیست ٬ هرکس می خواهد ما را بشناسد ٬ داستان کربلا را بخواند ! 

7 پاسخ به “از سیاه جامگان خراسان تا نهم دی ماه”

 1. یادمه اون موقع طبع شعریم خیلی گل می کرد itoiomm

  متبحر شده بودم در سرودن رباعیات:

  با خامنه ای ، هم صدا بـــــــــــاید شد

  وز جـنـبـش و حـزب سـبز جـدا باید شد

  ای مردم سـربلـند از آن فـتنـه ی سبز

  در راه و طـریقـتـش فـدا بـایـد شـد …

  ohjlkjm:

  ولی حیف که نرخ اعتقاداتمان با نرخ ارز رابطه عکس دارد ….

 2. سلام
  مطلب بسیار عالی بود و بی جهت نیست که نیاکان ما گفته اند :هر که با علی در افتاد ور افتاد چون دیده اند اجداد این جماعت الکلی مغز را!
  مطلبی در باره ی سید صادق شیرازی گذاشتم به مناسبت این روز ها
  تشریف بیاورید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *