روضه ی ابالحسن _ 2

Zemanta Related Posts Thumbnail

این اباطیل که می نویسم ، هم زمان در نشریه ی هیأت « محبین الحسین ع » همدان ، و هیأت «انصارالحسن ع» مشهد منتشر می شوند ؛ و البته همه را هم در وبلاگ شخصی این حقیر به آدرس Azadie.ir   می توانید دید .

حالا خیال می کنم همدانی ها _ و نه فقط همدانی ها ، که همه ی مردم این سرزمین _ امیدمند زیارت ابالحسن ع اند . خیلی ها دلشان می خواست این روزها مشهد می بودند و در محضر اباالحسن روضه ی قاسم بن الحسن می خواندند . نعمت مجاورت امام فخر کوچکی نیست که ساده از آن بگذرم ، خرده نگیرید بنابراین به این افتخار . . . !

اباالحسن اما این روزها عزادارند ، عزادار مصیبت جدّشان . نه اصلاً خودشان روضه خوان اند ، و من جسارت می کنم ، و می دانم که جسارت می کنم در محضر ایشان زبان درازی می کنم .

یَا ابْنَ شَبِیب ! إِنْ کُنْتَ بَاکِیاً لِشَیْ‏ءٍ فَابْکِ لِلْحُسَیْنِ (ع) ، فَإِنَّهُ ذُبِحَ کَمَا یُذْبَحُ الْکَبْش …

مرحوم شیخ عباس در کتاب شریف شان _ نفس المهموم _ می نویسند : روزی کنار رود فرات به همراه استادم جناب شیخ میرزا حسین نوری نشسته بودیم که ایشان این روضه ی اباالحسن را برای من روایت کرد . و در سلسله روات این حدیث شریف _ که خود شیخ عباس به تفصیل در همان کتاب نام و نشان شان را ذکر کرده _ تقریباً همه ی مراجع عظام و مشایخ تاریخ تشیع حاضرند . نمی دانم ولی خیال می کنم کمتر حدیثی از حیث اعتبار و مقبولیت نزد علما به قدر و پایه ی روضه ی اباالحسن برسد .

و در ادامه می فرمایند که از پدرشان شنیدند که وقتی حسین ع کشته شد آسمان خون گریست . نیز فرمود اگر بر مصیبت حسین گریستی آن چنان که اشک بر دوگونه ات جاری شد ، حق _ تعالی _ همه ی گناهانت را از کوچک و بزرگ و تا کم و بسیار می آمرزد . . .

و ما دلخوشیم به وعده های شما یا اباالحسن  ! و عزادار جد غریب شماییم . بچه های هیأت حالا سال هاست بیرق عزای جد بزرگوارتان را علَم می کنند تکیه به پا می کنند در مصیبت شما . . .

و دست آخر این که : شُکر خدا را که در پناه حسینم . . .

4 پاسخ به “روضه ی ابالحسن _ 2”

  1. ببخشید که یه مدت درگیر میانترم‌ها بودم و کمتر سر زدم.
    نویسنده‌ی کوتاه‌نویس، نعمتیه که هر سردبیری ازش برخوردار نیست! سردبیرها دوست دارن مطالب نویسنده‌هاشون کوتاه و پرمغز باشن. این متن به اندازه‌ی کافی کوتاه بود ولی به اندازه‌ی کافی پرمغز نبود.
    احساس می‌کنم حدیث، ترجمه‌ی دقیقی نشده. از جای «حسین» به بعد فک می‌کنم یه کمی ترجمه‌ش آزاده. البته من زیاد عربی نمی‌دونم.
    اجرت با حضرت ارباب.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *