ابراهیم و خنجر

 

rsz_shiaart2

همه ی پسران آدم باید بدانند انگار  کار حسین را ، و  این که قربان برای حضرت پروردگار نه کار ابراهیم خلیل الرحمه  بود و نه کار آن ها . . .  اصلاً انگار این روزهای آخر مناسک همه اش روضه است برای  حسین ، و خدا روضه خوان جمع . و حاجی ها حلق می کنند و تقصیر ، و روضه گوش می کنند به یاد « ذبح عظیم » و هیـأت حاجی ها دسته راه می اندازند وسط منا و مشعر ، و حیران می شوند در عرفات ، به یاد کربلای حسین . . . و حالا هزار سال است حاجی ها که می رسند ، رنگ و بوی محرم  هم می رسد ؛ و یک جورهایی همه مان می دانیم داستان ابراهیم و خنجر را و این که  همه اش بهانه ای بود برای عزای حسین . و این اصلاً انگار فلسفه ی حج ؛ این که حضرت پروردگار همان چه را که می خواست به ابراهیم ( ع ) بگوید ، به ما و به همه ی مردم اعصار هم نشان دهد . و فلسفه ی حلق و تقصیر و قربان .

 

محرم که می رسد سیاهه ها علَم می شوند و در و دیوار شهر مشکی به تن می کنند . و از سر هر کوچه و برزنی که می گذری می بینی ، تکیه ای به پا شده از برای حسین .  اشتیاق عجیبی ست ، این شور حسین ! که  عقل مصلحت بینان عددسنج بد جوری فرومانده  در ادراک آن . نه این که  تقصیرشان است ، « معجزه ی الهی » چنین است ! و اصلاً معجزه می کند حضرت پروردگار برای همین .  و تو به هر آیین و کیش و مکتب هم که باشی ، فرو می مانی در کار حسین ( ع ) ، و در آیات مُعجَب پروردگار .

 

شور حسین هزار سال است قیامت می کند ، معجزه می شود . همه می بینند همان رستخیز عظیم را . اگر چه گاهی این قُرب مکانی جلو چشم های مان را می گیرد تا معجزه ی حضرت حق را آن چنان که هست نبینیم . و این شبیه همان ماجرای ماهی ها و دریاست . ماهی ها هم فهم نمی کنند عظمت دریا را ؛ تا در دل آن  غوطه ورند .معجزه می شود ، و معجزه می کند حسین . . .

 

« توفیق « می خواهد برای حضرت ارباب نوشتن . و اصلاً هر حرکتی در دستگاه اباعبدالله . مگر می شود بی اجازه و دعوت حضرت شان از ایشان نوشت ؟! سخت معتقدم به این ، نه من ؛ که همه ی مردم این سرزمین . و من هزار سال هم اگر  سجده کنم از برای شُکر ، نمی توانم از عهده ی این نعمت برآیم . منّت پذیر حضرت اربابم برای این همه نگاه ، و برای بنده نوازی شان . و به قول حضرت حافظ :

 

من « که « باشم که برآن خاطر عاطر گذرم ؟!

 

لطف ها می کنی ای : خاک درَت ؛ تاج سرَم

 

5 پاسخ به “ابراهیم و خنجر”

  1. واقعا که محرم شور و غوغای فوق العاده ای داره.تمام دنیا حسرت این شور و حال ما رو میخورن.خدا رو شکر که شیعه هستیم و سرورمون امام حسینه.یاحسین(ع).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *