مروری نتایج نظرسنجی های انتخابات

مواضع رییس جمهور منتخب جناب شیخ حسن روحانی در نخستین کنفرانس خبری دیروزشان آنقدر خوب بود که من نمی توانم تحسین شان نکنم . صمیمانه و به عنوان یک ایرانی امیدوارم ایشان در تحقق وعده های انتخاباتی شان موفق باشند و اگر چنین بود ؛ من از نخستین افرادی خواهم بود که در انتخابات بعدی برای ایشان تبلیغ خواهم کرد تا آن هفت صدم درصد برتری شان بیشتر و بیشتر شود .

سوالات و ابهامات ایجاد شده راجع به نظرسنجی ها در بین دوستانم باعث شد که توضیحات مختصری راجع به نظرسنجی ها برای شان این جا بنویسم . سه مرکز عمده و معتبر در این انتخابات _ هم چون انتخابات های پیش _ به طور مداوم نظرسنجی های سراسری و علمــی برگزار می کردند . در این بین نتایج نظرسنجی ها ، نظرسنجی های صداوسیما به صورت روزانه برگزار می شد و آن دو مرکز دیگر شنبه های هرهفته انجام می شد . مقایسه ی روند نتایج این سه نظرسنجی روند تقریباً مشابهی داشتند و همدیگر را تأیید می کردند . و من تقریباً از سه هفته مانده به انتخابات نتایج هرسه نظرسنجی را برای دوستان نزدیکم پیامک می کردم ؛ و البته گفتنی ست نتایج این نظرسنجی ها در اختیار اغلب فعالان رسانه ای – سیاسی مملکت و نیز نامزدها و ستادهایشان قرار می گرفت .

نموداری که در تصویر زیر می بینید نمایش نظرسنجی های روزانه ی صدا و سیما در هفته ی آخر منتهی به انتخابات و البته فقط مربوط به شهر تهران است ، گفتنی ست نتایج این نظرسنجیها در سایر شهرهای کشور و نیز در سایر هفته ها ی منتهی به انتخابات هم موجود است و من البته فرصت  نمودار کردن آن ها را نداشتم ؛  هرچند نتایج آن ها هم مؤید همین هاست .و البته صدا و سیما در یک اقدام تحسین براگیز نتایج این نظرسنجی های معتبر را یک بار در بخش خبری بیست و سی و بیست و یک خود هم نشان داده بود .

نتایج نظرسنجی ها azadie.ir

 اولین نکته ای که در مواجهه با این نظر سنجی جلب توجه می کند رشد تصاعدی آرای شیخ حسن روحانی ست . چنان که معلوم است اصلاح طلبان توانستند با نشان دادن صداقت شان در مناظره ی سوم به مردم _ و نپریدن به سر و کلّه ی هم که حاصل « انضباط سیاسی » ایشان بود _ و هم چنین با کنار کشیدن عارف به نفع روحانی «موج » ایجاد کنند . هرکسی که به این نظرسنجی های معتبر و علمی دسترسی داشت و البته مختصری شعور (!) متوجه این موج می شد . موجی که ایجاد شد ، بالا و بالاتر آمد و با جذب آرای خاکستری سایر نامزدها و البته آرای قالیباف توانست به اکثریت هفت صدم درصدی برسد . نکته ی دیگری که در این نظرسنجی ها جلب نظر می کند آرای پایین تر دو کاندید اصولگرای حاضر در صحنه ( یعنی رضایی و جلیلی ) نسبت به قالیباف است . البته نگفته پیداست این اختلاف بین آرای حاج باقر و حاج سعید در شهرستان ها کمتر از این مقدار بود .

و اما این نتایج و خطر جدی اصلاح طلبان در صحنه همه ی دردمندان و دغدغه مندان جریان اصولگرایی را پیش از انتخابات هشدار داده بودند . از حضرات  آیات نوری همدانی ، مهدوی کنی ، یزدی ، مصباح یزدی و تا دیگر فعالان سیاسی اصولگرایی امثال حاج حسین شریعتمداری و یا زاکانی و … .

و اما روی چه کسی می باید اجماع می شد ؟ خوب بدیهی بود ! روی کسی که رأی بالاتری دارد و می تواند آرای بیشتری را جذب کند . در این باره بد نیست  نظر صریح حضرت علامه مصباح را بخوانیم :

اگر در انتخابات امر دایر شد بر اصولگرا و اصلاح‌طلب، همه باید بر روی اصولگرا اتفاق کنند و نظرات دیگر خود را کنار بگذارند و بر روی شخصی اجماع کنند که در مقابل آنها رأی داشته باشد.( منبع )

لیکن واکنش اصولگرایان چه بود ؟ تفرقه و عدم نظم پذیری سیاسی . ولایتی می گفت : برخی از اعضای جامعتین از من حمایت کردند ، به این ترتیب لازم است که همه به نفع من کنار بکشند !

محسن رضایی هم … بی خیالش !!

و اما در این میان واکنش گروه پایداری از همه جالب تر بود . آن ها تقریباً زمینی را باقی نگذاشتند که به زمان ندوخته باشند برای این که از اجرای دستور صریح علامه خودداری کنند . ابتدا با انتشار نظرسنجی های ساختگی خودشان ( نظرسازی ها ) به صورت پیامکی و یا در سایتهایشان این طور القا کنند که کاندیدای مورد حمایتشان اکثریت قاطع آرا را خواهد داشت و « سونامی جلیلی » در مملکت راه افتاده است ! آن ها حتی در اقدامی مشکوک از  حمله ی شدید به صدا و سیما بابت پخش نتایج نظرسنجی های معتبر و علمی خود هم فروگزار نکردند ( به عنوان نمونه : اینجا ) البته بعد از روشن گری های بجای رسانه ی ملی در پخش نتایج این نظرسنجی ها و برملا شدن نقشه ی « سونامی جلیلی » این بار آن ها کوشیدند تا با طرح مفاهیم انحرافی دیگری _ مانند مقایسه ی صحنه ی انتخابات با میدان کربلا و این که اگه هفتاد و دو نفر هم باشیم به اصلح رأی می دیم و یا جعل اخباری مبنی بر این که مثلاً نتانیاهو و یا اوباما گفته اند که : نذارید جلیلی رأی بیاره (!!) _ سعی بر سوء استفاده از احساسات بچه ها و برهم زدن قواعد بازی سیاست به نفع اصلاح طلبان داشتند . البته همه ی این ها نشان می دهد گروه پایداری ( چنانکه پیشتر هم نوشتم اینجا و اینجا ) اعتقاد چندانی به فرمایشات حضرت علامه مصباح ندارد و صرفاً با مطرح کردن حضرت ایشان کوشیده است تا در صف محکم اصولگرایان رخنه کند .

یک بار دیگر به نمودار فوق توجه کنید : می بینید ! شیخ حسن روحانی برتری هفت صدم درصدی خود را بیش از این که مدیون کلید بنفش رنگش بوده باشد ، مدیون گروه پایداری ست ! لیکن سوال مضمر این است که گروه پایداری از این دست اقدامات خود چه هدفی را دنبال می کرد ؟

بعض تحلیلگران معتقد بودند _ و هستند _ که گروه پایداری وابسته ی به حلقه ی انحرافی اطراف دولت است . بعض اخبار  و گزارشات نیز صحت این مدعا را ثابت می کرد ، لکن من این لحظه و این جا هیچ نظری در این باره نمی دهم وصرفاً این یک موضوع را تصدیق می کنم که عملکرد گروه پایداری _ که موجب باخت اصولگرایان شد _ بدجوری دل حلقه ی انحرافی را شاد کرد و حالا ایران تیتر می زند : وزن اصولگرایان بدون احمدی نژاد مشخص شد . و یا چرایی شکست پی در پی سرهنگ ( قالیباف )  در میدان سیاست ( اینجا )

سوال دیگری که مطرح می شود نسبت حاج سعید جلیلی و البته خیل عظیم دوستان مخلص و انقلابی هوادار ایشان با جریان انحرافی و گروه پایداری ست . روشن است البته : حاج سعید عزیز هیچ گاه نامزد گروه پایداری نبوده و به طور مستقل ثبتنام کرده بود ، اگرچه بعد از ردصلاحیت نامزد این گروه ( لنکرانی ) از سوی شورای نگهبان ، سعی کردند بهر نحو ممکن خود را به ایشان بچسبانند و و البته حاج سعید هم به طور طبیعی از این حمایت بدش نمی آمد !

بهرحال تردیدی نیست که اصولگرایان با یک مختصر تدبیر می توانستند بازنده ی ظاهری این انتخابات هم نباشند . لیکن دستاوردهای سر کار آمدن دولت روحانی بسیار بیشتر از مضرات آن است ، و من به تفصیل _ به کمک محمد جعفری عزیز _ به بررسی آن ها پرداختم . من حیث المجموع به نظر می رسد این چهارسال فرصت مناسبی برای اصولگرایان خواهد بود تا بیشتر از پیش روی برنامه ها و تئوری های خود کارکنند و کمی هم مشق سیاست !

13 پاسخ به “مروری نتایج نظرسنجی های انتخابات”

 1. البته اگه توی این چهار اجماع کنند آقایان!
  اینکه رجا نیوز رو گفتی! اصلا به عنوان منبع می شه استناد کرد؟(انصافا خودت قبولش داری؟ :red: )
  همه اساتید داستان های علمی تخیلی دور هم جمع شدن توی این سایت تا از یک نفر تعریف و نفر بعد تخریب کنند و انصافا قشنگ هم این کار رو می کنن. اما عناصر خودی را.
  قضیه اون بسیجی بی بصیرتی که با دیدن اولین تانک به خودش نارنجک می بنده و می ره تانک رو منفجر می کنه و هیچ نمی فهمه داره تانک خودی رو میزنه یا دشمن رو !
  حالا ما تانک خودمون رو به وسیله همین آقایان منفجر کردیم.
  * اینکه آقای روحانی همچنین مواضع انقلابی گرفتند جای تقدیر داره( اما باید دید در عمل چه خواهد کرد. ببین زمان اصلاحات، آقای خاتمی هر وقت می خواست سفر خارجه بره می رفت پیش آقا و هر وقت هم برمیگشت می یومد دیدار آقا. اما وقتی پیام میومد که مثلا وزیر فرهنگت رو عوض کن اصلا گوشش بدهکار نبود. منظورم این است که از حرف تا عمل خیلی فاصله است و باید دید که این حرف ها واقعی است یا برای … . حالا زوده قضاوت برادر)
  البته انصافا بنده شخصا به حاج سعید ارادت دارم و قبول هم ندارم که بگیم سعید هم انحرافی است. یعنی اینکه هرکی نظرش با ما نبود یا بگیم ضد انقلابه یا جریان انحرافی. خود بنده مواضع هسته ای ایشان را قبول دارم.
  فعلا یا علی

 2. نکته دیگری هم که هست حاج باقر در مناظرات دچار اشتباه شد که در مورد حوادث کوی دانشگاه با دکتر روحانی وارد بحث شد و درست هم جوابشو نداد. اگر این کار رو نمی کرد اینقدر رایش سقوط نمی کرد.
  (استفاده از کلمه گاز انبری)
  همون موقع بود که به شدت رایش سقوط کرد.
  یعنی اگر دچار این اشتباه نمی شد احتمال این بود که به دور دوم کشیده بشه و الان حاجی بود.
  سردار ها هم دچار اشتباه می شوند دیگه. کاریش نمی شه کرد.

 3. برخلاف کشوری مانند آمریکا که بیشتر مؤسسات نظرسنجی مستقل و متعلق به بخش خصوصی هستند، در ایران مراکز نظرسنجی وابسته به مراکز دولتی و شبه‌دولتی هستند. تنها چند مؤسسه خصوصی کوچک در ایران فعال بوده‌اند که با محدودیت روبرو شده‌اند. به طور نمونه، مؤسسه پژوهشی آینده پس از این که در سال ۱۳۸۱ نتایج یک نظرسنجی مشترک با ۲ مؤسسه دیگر را درباره میزان علاقه مردم ایران به مذاکره ایران و آمریکا منتشر کرد، تعطیل شد و مدیران آن بازداشت و زندانی شدند.

 4. بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام محمد جان
  آفرین به شما که در حد خودت روشنگری میکنی
  با امام زمان عج اجرت

  خیلی دوست دارم تحلیلی تر بنویسم
  بلد نیستم

  1- چقد با انتخاب آقای روحانی پی به لطافت های انتخابات بردیم خیلی از ماها هنوز ظرفیت بحث با همدیگرو نداریم، کاش میشد ایمیلایی که برام میفرستنو نشونت میدادم
  2- بجای این که اصولگرایی برامون بت بشه اصولگراها برامون بت شدن

  البته نگران نباشین مطمئنا 4 سال دیگه انسان های کاملتر و بهتری و با خلوص بیشتر به عرصه میان

  3- کاش بجای اینکه نقد نفراتو میکردیم نقد عملکردو بکنیم بیشتر، جالبه یکی بهم گفت(که آدم تاثیر گذاریه تو کشور) آیت الله مصباح خوده انحرافه، شاخ در اوردم
  یاد احمدی نژاد افتادم (اونجا که از محسن رضایی پرسید :آقای رضایی زمان جنگ شما فرماندارارو عوض میکردین؟)و پرسیدم:
  شما فرمودید مصباح انحرافه؟
  شما فرمودید مصباح انحرافه؟
  شما فرمودید مصباح انحرافه؟

  جواب داره؟
  چطور بعضیامون بخودمون جرات میدیم این همه در مورد یکی از سنگین ترین وزنه های نظام اینجور قضاوت کنیم

  یا یکی از دوستان با اعتماد کامل بهم گفت جلیلی مظهر ریا و نفاق و دوروییه
  میشناسیش اونو
  سوال: اون دنیا هم میتونی اثبات کنی برادر این حرفتو
  حضرت امیر علیه السلام میفرماد: بدبخت کسی است که دنیاشو بخاطر دنیای یکی دیگه خراب کنه و بدبخت تر کسیه که آخرتشو بخاطر دنیای یک دیگه خراب کنه

  چقد راحت حتی در مورد شرف داشتن یا نداشتن و بی حیایی طرفدار یه کاندیدا حرف میزنیم مثل حرفایی که بعضیامون به دکتر عباسی میزنیم
  اینا صحبتاییه که بین خودمن رد و بدل میشه ها

  4- امام رحمت الله میگه حرف مرد دوتاست اگه بدونه اشتباه کرده قبول میکنه:
  حدس میزنم تو تحلیل اینکه میگفتم ائتلاف فایده نداشت اشتباه کردم .درستش این بود
  اگه زودتر ائتلاف میکردن خوب بود اما بعد مناظره فایده نداشت، و اینکه جمیع ویژگی ها تو یکیشون جمع نبود یعنی یکی گفتمان خوبی داشت یکی دیگه حرف مردم فهم تر میزد و یکی دیگه معتدل تر نشون میداد و اینکه بازم تاکید میکنم بزرگان اصولگرایی هم باید به ائتلاف ساختاری میرسیدن که بخاطر مباحثی که گفتم ممکن نیست فعلا.اما تو رای دادنم اشتباه نکردم

  5- تو انتخاب یک فرد که ما نباید به معیارهای اثبات نشده و پنهان و غیرمعلوم بسنده میکردیم
  حضرت امیر علیه السلام میفرماد: با مضمون: اگر کسی فساد اخلاقی داشت فاش نکنید ، که اگر فاش کردید نمیمیرید مگر انکه خودتان همان فساد اخلاقی را مرتکب شوید،اما فساد مالی را فاش و بلند بگوئید.
  متهم کردن یکی به انحراف اونم کسی مثل آقای مصباح کم حرفیه؟

  خدا لعنت کنه بعضی ازین دور و بریای آقای احمدی نژادو
  که تخم انحرافو کاشتن
  الان هر حرفی که کسی میزنه میشه بهش انحرافو چسبوند

  6- بعد از وااکنش های خارجی به انتخاب روحانی دو طیف تحلیل دارن اونا:
  یک- محتاط
  دو – محتاط
  اولی واسه دوستان
  دومی واسه دشمنان

  صحبت با دوستان و مقاومت:
  هر کی اینجا بیاد شما نگران نباشید. از همه لحاظ خیالتون راحت(احمدی نژادم زیاد با مساله سوریه باهامون را نیومد، مثلا میتونستیم بجای خرید گوشت یخ زده از برزیل گوشت گرم از سوریه بخریم.هزینشم کمتر بود.کمکی هم بود به اقتصاد سوریه و هزار تا چیز دیگه. البته اقای احمدی نژاد هیچ موضع صریحی در قبال سوریه این چند سال اخر نداشت)

  صحبت با دشمنان:
  اگه فکر میکنید یکی دیگرو تو دنیا الگو میکنید ، کور خوندید.خوشحالیم که تو معادله ای که نظام مطرح کرده واقعا گیج شدید. بنازم به آقامون

  صحبت با خودمون:
  ما به وظیفمون عمل کردیم
  نتیجه با خدا بوده
  میشد بدتر ازین بشه
  بجای بد اخلاقی به سربازای جبهه حزب الله
  کمکشون کنیم
  مساله انتخاباتو تموم کنیم دیگه

  به قول حضرت امیر علیه السلام:
  در سختی ها از خدا شکایت نکنیم به خدا شکایت بکنیم

  ما تو این امتحان از بزرگان شکایت نکنیم به بزرگان شکایت بکنیم

  انشالله ادامه دارد

  1. سلام !
   عمیقاً معتقدم چه حضرت علامه و چه حاج سعید عزیز و چه دوستانی که به هرکسی توی انتخابات رأی دادند به وظیفه شون عمل کردند و قطعاً مأجورند . حق باشماست : سران اصولگرایی که به هردلیلی حاضر به ائتلاف نشدند مسؤلند نه بنده و شما و دوستانمان .
   ضمناً شاگردی حضرت علامه افتخار ماست و من شدیداً با کسانی مشکل داشتم و دارم که از بیانات حضرت ایشان سوء استفاده کرده و چنانکه روشن شده است هیچ ابایی از خرج مقدسات ما برای کاسبی رأی خود ندارند …
   و در نهایت این که منظورم از نوشتن این مقالات « تحلیل » بیشتر اتفاقات افتاده و درس گرفتن برای آینده _ انشالله _ خواهد بود .

 5. سلام علیکم
  متن در دسترس نبود و خودم هم وقت نکردم تایپ کنم.
  سخنرانی هم نیست؛ صرفاً یک نقده که توسط آقای حجت ملکی (مدیر فنی سایت افسران) طی چند پیام صوتی تنظیم شده. به نظرم منطقی و مفید بود، گفتم برای بهره‌ی بقیه هم بذارم

 6. خیلی جالبه نظرات شما خیلی یکطرفه به قاضی هست البته من که می دانم شما طرفدار قالیباف بودید حالا دلیلشو شاید طرفداری پدر شما یا در کل اکثر سپاهی ها باشه و از طرفی تخریب بی شرمانه بزرگانی همچون آیت الله مصباح و … توسط شما در این بحبوحه ی انتخابات که در بعضی از متن ها و نظرات در سایت شما بود که البته از شما دور از انتظار نبود ( این را با توجه از شناخت شخصیت شما دارم عرض می کنم )
  نکته جالبی که در نوشته شما هست نمودار ی که در تحلیل نظرسنجی های انتخاباتی سایت شماست کدام سایت ( جز سایت های منتسب به قالیباف ) آمار بالای رای مردم به قالیباف را ارائه دادند که تو در این نوشته ذکر کردی ؟
  شما بهتر برگردی خودتو و اطرافیان و افکارتو درست کنی لازم نیست تو مسائل سیاسی که بویی از سیاست نبردید دست ببرید ( البته اگر مانند ظاهرت و خانواده ات به ظاهر ولایتمدار هستی)
  والسلام

  1. تعمداً این نظر رو بدون ویرایش منتشر کردم ؛ به عنوان کسی که به حاج سعید جلیلی رأی داده صمیمانه متأسفم از این که افراد بی تزاکتی مثل شما دور ایشون رو گرفته بودند و عمیقاً معتقدم یکی از علل باخت ایشون هم همین حضور افراد بدون تربیت خانوادگی در اطراف ایشون مثل شماست…
   فیلم پخش نظرسنجی های معتبر صدا-سیما از بخش خبری بیست و سی و بیست و یک سیما:
   http://www.youtube.com/watch?v=Xf39O4yjNIc

   1. یکی از دلایلی که من گفتم شما برید خودتو اصلاح کنی همین بس که با کمی انتقاد نچندان تند از کوره در آمدید و منتقد تان را بی تربیت نامیدید!!!!
    بازم شما را به اصلاح خودتون و اطرافیانتان ترغیب و تشویق می کنم
    والسلام

  2. سلام آقای حیدر
   چنتا نکته:
   1- معیار شما برای سیاسی بودن یک فرد چیه؟
   هرکسی مطابق میل شما عمل کرد سیاسیه؟
   بنده به آقای جلیلی رای دادما
   سیاسی هستم یا نه؟

   2- بازم سوال همیشگی: این حرفتو میتونی اون دنیا اثبات کنی برادرم؟که میگین (البته اگر مانند ظاهرت و خانواده ات به ظاهر ولایتمدار هستی)

   3-این نمودار واقعیت داره و مال سه جای معتبره: ناجا که برای اولین بار نظرسنجی داده، بسیج، و صدا و سیما واین نمودار انقد معتبره که شک کردن بهش واقعا الان تعجب برانگیزه.
   مهمتر از همه چه نظر سنجی ای بالاتر از خود انتخابات

   4- اگر این بنده خدا بره و دست از سیاست بکشه بدلیل اینکه بویی از سیاست نبرده ، عرصه برای شما باز میشه؟ یکی از بزرگترین انتقادایی که به آقای جلیلی مطرح میشه و ما درصدد جواب دادن به اون هستیم اینه که به همه چیز صفر و یکی نگاه میکنه
   قاعدتا حق و باطل مرز صفر و یکی داره اما این اطلاق رو به روش و اشخاص نمیشه داد چون ما قائل به جذب حداثری بدون کوتاه اومدن از اصولمون هستیم و قائل به گفتمان هدایت و رهبری و نصیحت که در کلام حضرت امیر هست، هستیم.

   5- یه نکته ای چند خط بالاتر گفتم:
   شما احتمالا اصولگرایی و طرفدار جلیلی (البته مطمئن نیستم)
   ماهم ادعای اصولگرایی داریم
   ما ظرفیت نقد همدیگرو نداریم
   نقد درون گفتمانی
   ادعا میکنیم میخوایم کشورو اداره کنیم

   6- آقای آزادی: شما هم حق نداشتین به دوستومن توهین بکنین و واژه بی نزاکت و بدون تربیت خانوادگی رو ببرین

   7- حضرت آقا فرمودند:
   اینکه دو نفر طرفدار دو کاندیدای مختلف هستند این هیچ اشکالی نداره ، لکن نباید این امر باعث کدورت و دشمنی بین یکدیگر بشه ، این اشکال دارد.
   سوال: ولایتمداریم؟

   8- جز راست نباید گفت
   هر راست نشاید گفت

   9-خداد تا کار زمین مونده داریم

 7. سلام؛ چند روزی است دوباره هوای نوشتن کرده ام و کمیِ فراغتی که حاصل شده، انگیزه ام را ازدیاد بخشیده است، اگر وقت داشتید و قابل دانستید، به صرف خواندن تشریف بیاورید، درج نظرتان را به پاس هدیه فراموش نکنید…!
  🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *