دردهای انتخاباتی

خرده ایرادی داشت ماشین ، رفته بود م تعمیرگاه . برای تکمیل مدارک و . . .  فرستادنم به باجه ی کپی . جوانکی آنجا بود ، خوش تیپ و . . . آرام . نشسته بود و می شد از چشم هایش صدای افسردگی را شنید . شلوار جین _ به نظر نو نواری _ به پا داشت و بلوز آستین کوتاه آبی رنگ ارزان قیمتی . بینی نوک تیز و فک پایین ش هم کمی  بیش از معمول عقب تر بود ؛ به نظرم رسید « نیمرخ» چهره ش بی شباهت به « لیونل مسی » نیست !از این « افسردگی » خوشم نیامد ، دلم گرفت . راستی جوانکی به سن و سال او پشت این دستگاه فکسنی چه کار داشت که بکند ؟! این طور بود که وقتی « پول خرد » نداشت که باقی هزار تومنی ام را پس دهد گفتم :« باقیش بمونه ! » و از سرِ ترحّم لابد . . .

نمی دانم این دوجین حضرات کاندیدای ریاست جمهوری چقدر از درددل این جوان باخبرند ، ولی این قدر می دانم که این « احساس ترحم » زیبنده ی جوان ایرانی نیست ، اصلاً نیست . . . آن هم در شهری که از هر دو تابلوی راهنمایی-رانندگی ش ، یکی ش نوشته : به سمت حرم مطهر _ یا به قول علی : حرم معطر!

این همه ی چیزی ست که می دانم . .  .

اما بعد : یک نکته ای این یکی دو روزه برای دوستانم توضیح دادم و این جا شرح می دهم :

نمی دانم بنا برا کدام مصلحتی امثال هاشمی و کروبی و موسوی و خاتمی و محصولی و مشایی و رحیمی و منتظری و ملک زاده و . . .  د رهیچ « دادگاهی » محاکمه نشده اند ؟! دو حالت داشت : یا « تبرئه » می شدند و بعد از آن می توانستند علیه همه ی منتقدین خود اعائده ی حیثیت کنند . یا محکوم بودند و تکلیفشان با قانون روشن بود . حیال می کنم این مُر عدالت است . ولی نشد ! و این جز « بی اعتمادی » چیزی را در بدنه ی مردم بیشتر نمی کند . مسول این همه « بی اعتمادی » کیست ؟ بماند . .  .

تازه این روزها و در مرحله ی تایید صلاحیت ها از سوی شورای محترم نگهبان ، همان بازی خطرناکی که از مدت ها پیش تحلیل شده بود ؛ برای به چالش کشید ن شورای نگهبان آغاز شده است : در هر دو صورت نظام می باید متحمل هزینه ی سنگینی برای اقناع افکار عمومی شود : چه این که آن « بعضی » ها رد شوند  و یا تایید . چرا ؟ چون پیشتر براساس مصلحتی که نمی دانم چیست عدالت را در مورد حضرات تعطیل کرده اند . چاره چیست ؟ خود کرده را تدبیر نیست !

دیگر این که د رباره ی مطلب قبلی که راجع به جبهه ی پایداری نوشته بودم و در جمع بندی _ با تشکر از همه ی دوستانم که در این بحث مشارکت کردند :

الف : این « جامه دران » ی که برخی رفقا برای پایداری راه انداخته اند را اصلاً مناسب شأن ایشان نمی دانم

ب : از این همه هزینه از نام حضرت آقای مصباح _ که از جانب بعضی ها صورت می پذیرد _ شدیداً دلخورم . . .

دیگر این که « پولاریزه کردن فضا » و « نفرت مردم از جناب استوانه ی نظام » باعث 2 دوره رأ ی آوردن احمدی نژاد شد . این نسخه بازهم و برای اسفندیار خان جواب می دهد ؟

برا ی قضاوت زود است !

19 پاسخ به “دردهای انتخاباتی”

 1. درود بر شما عزیز. حرف قشنگی زدین. چرا به اتهامات این متهمین رسیدگی نمی کنند تا تکلیف مردم و خود این حضرات روشن شود ؟ آقا مواظب باشین. بنده هم یک چیزی شبیه به این فرمایش شما نوشتم به بیست ضربه شلاق محکوم شدم ! البته حکمم بسیار سنگین تر می شد اگر هزار تا پارتی ریز و درشت سفارشم را نکرده بودند. خدا حفظت کنه عزیز که سخن از زبان ما می گویی.

 2. سلام برادر
  فکر کنم بازم خودم اولین مشتریت باشم
  طبق معمول قشنگ نوشته بودی و تازه اول مطلب خیلی زیبا بود آدمو یاد داستان جمالزاده میندازه
  شاید خدابیامرز بوف کور SSFHJM
  یاعلی مدد gdjh
  و التماس دعای فرج

 3. سلام
  خوب بود

  در کنار همه اینـها پس از گذشت چندین ماه از اعلام حکم اختلاس گران ، هنوز هیــچ خبری از اجرای حکم اعدام نیست … !! و عامه هم می گویند : « بردند و خوردند » !!

  موفق و سلامت باشید
  یاعلی علیه السلام fff

 4. بسم الله الرحمن الرحیم
  اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم
  با سلام و احترام – خدا قوت همسنگر

  ممنون که زحمت می کشید و خبر درج مطالبتان را ایمیل می کنید .من همل مطالبتان را می خوانم .جالب هستند! اما ببخشید کمتر نظر می گذارم زیرا ایمیلم را آخر شب چک می کنم که دیر وقت است و باید سریع بروم .

  به کلبۀ فقیرانۀ ما هم تشریف بیاورید خوشحال می شویم.
  موفق باشید! التماس دعا – یا حق.

 5. به نظرم حرفهاتانیک کم تعارض داره.”مواضع” جبهه پایداری “فعلا” تفائت مهم و قابل توجهی با “مواضع”آیت الله مصباح نداره.بهتره با خودمان رو راست باشیم.

 6. به نظرم حرفهاتان یک کم تعارض داره.”مواضع” جبهه پایداری “فعلا” تفاوت مهم و قابل توجهی با “مواضع”آیت الله مصباح نداره.بهتره با خودمان رو راست باشیم.

 7. سلام
  مثل هميشه پربار و شيوا بود
  واقعا چقدر جايگاه رياست جمهوري ضعيف و خفيف شده كه صاحب تاريخ انقضا گذشته ي امروزيش در معيت دوستان فرقه ي انحرافي قرار ميگيره براي يه ثبت نام ساده1 متاسفم!!! oijpobvj

 8. سلام
  شناختی؟ رفیق قدیمی!همنشین خار و خس!
  خب باز من همچنان میگم هر مسئله ای رو میشه در سه سطح بررسی کرد….
  ولی واقعا نگران مباحث سیاسی نباشید نه اینکه مهم نیست مسئله اینه که مشکل جای دیگست!
  کجاست؟ مشکل اونجاست که ما باید نگاهمون فراتر از سطح که همون سیاست باشه ببریم و از منظر جاده کلی انقلاب به موضوع نگاه کنیم اون موقع خیلی حوادث جور دیگه ای معنی پیدا می کنند!
  ما کجا میدان مبارزه ایم؟ هدف چیه؟ اون موقع پایداری و غیر پایداری اونقدر مهم نیستن!
  مثلا هی بگیم این بیاد اون بیاد بعدش چی؟ مثلا کدوم تز اقتصاد اسلامی که حوزه های علمیه ما آماده کردن اجرا کنه؟
  البته میدونی خودم سیاسیم ولی باید کمی دیگاه ها رو برد جلوتر ، من فعلا روند پایداری درستر از بقیه میدونم چون با شاخص های آقا هماهنگ تره(و بخشی از انتقادات مخصوصا دوستمون قطعه 26 رو وارد نمی دونم!) ولی این دردی رو دوا نمیکنه اگر میخوایم کار کنیم باید خودمون رو آماده کنیم،اگر الآن وضع اینه یعنی ما نیرو در حد جمهوری اسلامی تربیت نکردیم خب با این وضع چه طور منتظر ظهوریم؟ اگر قشر حزب الله ی هی بخواد رای بده بعد دو ماه بشین کناره نق بزنه امیدی نمیشه به آینده داشت ، باید برنامه ؛ فکر داشته باشیم ،آقا گفتن شما(یعنی ما) جریان سازی کنیم اونوقت رئیس جمهور هم باید توی اون جریان باشه! چی کردیم؟ همین الآن چندتا طرح عملی برای حل مشکلات دانشگاه خودمون(نمی گم شهر و کشور) داریم؟

  قل انما اعظکم بواحده ان تقومو لله مثنی و فرادی ثم تتفکروا

 9. سلام جیگر!
  من اومدم حضور بزنم برم
  1. توی کشورهای پیش رفته هم شغل های (از لحاظ اجتماعی) پایین وجود داره
  2.خالد بن ولید به عنوان نماینده ی پیام بر توی یمن کارهای خلافی کرد، اما در هیچ داد گاهی محاکمه نشد…

 10. من اومدم حضور بزنم برم
  1. توی کشورهای پیش رفته هم شغل های (از لحاظ اجتماعی) پایین وجود داره
  2.خالد بن ولید به عنوان نماینده ی پیام بر توی یمن کارهای خلافی کرد، اما در هیچ داد گاهی محاکمه نشد…

 11. حالا این وصله ی مصلحت رو شاید بشه به زور به هاشمی چسبوند ولی دیگه خداییش اگه مشایی هم تأیید صلاحیت بشه خیلی گوشش بازه !!!
  یعنی واقعا ممکنه کسی که صلاحیتش واسه معاون رئیس جمهور بودن رد میشه واسه ریاست جمهوری تأیید بشه؟!!!!

 12. سلام
  مصباح امروز همان نور پر فر وغ زمان اصلاحات و انحراف را دارد و بلکه بیشتر که مومن دو روزش مثل هم نیست لکن هر چه پر فروغ تر میشود دوست داران تاریکی بیشتر تقلا میزنند که خاموشش کنند قل موتوا بغیظکم
  آره حاج محمد این روز ها بعضی چنان اقوال سخیف خود را به جناب علامه نسبت میدهند که نگووو…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *