حضرت آیت الله . . .

آن روزها دانش آموز بودیم و دبستانی ، که از طرف مدرسه بُردنمان محضر حضرت آیت الله خوشوقت ، و البته  که آن وقت  چندان از مقامات و درجات این عالم ربانی سر درنمی آوردیم ؛ بچه بودیم بهرحال . . . سخنرانی کردند برای مان ، خاطرم هست که فرمودند : طوری با خودتان محاسبه کنید که خداوند اگر یک بنده ی گناهکار روی زمین دارد ، آن منم ! و چیزهای دیگر . . .  که متأسفانه فراموششان کردم . بعد هم ما برای شان سرودی را که معلم قرآن مان با ما کارکرده بود ؛ اجرا کردیم ، به روشنی خاطرم هست که شروع کردم به خواندن همراه با بچه ها :

رؤیای نیمه شبم ! تاب و تبم ! چرا نمی آیی … ؟!ayatollah-khoshvaght-08

هجر تو می کُشدم ، می کِشدم ، به سوی تنهایی …

ای تمنای دل من ! لطف خود کن شامل من …

من فدای گیسوی تو ؛ و آن کمان ابروی تو …

و حضرت آیت الله زار زار اشک می ریخت … و من که نمی فهمیدم ( و نمی فهمم هنوز … ) و خیال می کردم لابد حرف بدی زده ایم و یا کار غلطی مرتکب شدیم که ایشان رنجه شده اند … سرآخر هم صف کشیدیم تا از دستان ایشان یک پنجاه تومانی تبرک و یادگاری بگیریم ؛ خاطرم هست مدیرمان می گفت : موقع گرفتن پول دست آیت الله را ببوسید ! و من که باز نمی فهمیدم با اکراه خم شدم برای دست بوسی ، هرچند ایشان دست شان را پس کشیدند . . .

توفیقی بود بهرحال زیارت ایشان ، که بخاطر اساتید بزرگوارمان نصیب مان شد .

این اواخر اما اتفاقات تلخی درباره ی ایشان رخ داد ؛ ماجرا از  پخش سخنرانی ایشان در تلویزیون راجع به حضرت رقیه شروع شد ، که  فرموده بودند ممکن است حضرت رقیه فرزند یکی دیگر از شهدای کربلا باشد ، هرچند در اصل حادثه تردیدی نیست . این اظهار نظر علمی و روشن اما با اعتراض بسیار و سیل تهمت ها به جانب ایشان همراه شد ، از جانب خشک مغزهایی که . . . نمی دانم ! باور کنید هرچه می کشیم از دست هم اینان است .علی (ع) هم از همین جماعت شاکی بود : « قطع ظهري اثنان: عالم متهتک و جاهل متنسک…» ببینید : مرحوم شیخ عباس قمی در نفس المهوم تقریبا همه ی روایات معتبره راجع به فرزندان و همسران سیدالشهدا را گرد آورده است ؛ در هیچ یک از این روایات نامی از رقیه نمی بینیم . سکینه ؛ فاطمه و حتی فاطمه ی مثنی را از دختران سیدالشهدا (ع) ذکر کرده اند ، هرچند نامی از رقیه نیست . گرچه خود شیخ عباس هم بعد تر ماجرای شام و خرابه را روایت کرده است . راستی برای خودم هم مدت هاست این سوال پیش آمده که این نام از کجا آمده است ؟! شاید از روضه الشهدا . نمی دانم ! دوستان صاحب فضل اظهار نظر کنند . در این باره بیشتر بخوانید.

بهر حال حضرت آیت الله هم رفت ، و تهران استاد اخلاق دیگری از دست داد …

پیام تسلیت رهبرکبیر انقلاب در پی رحلت حضرت آیت الله خوشوقت :

بسم‌ الله الرحمن الرحیم
با تأسف و اندوه فراوان خبر رحلت عالم ربانی، سالك الی‌الله و عارف بالله مرحوم آیت‌الله آقای حاج شیخ عزیز الله خوشوقت رضوان‌الله علیه را دریافت كردم. عمری با بركت، سرشار از معنویت و تهذیب، و گامهای پیوسته در سلوك الی الله، همراه با مجاهدتی كم نظیر در تربیت نفوس مستعد و دلهای مشتاق، خلاصه‌‌ئی از زندگینامه‌ی این روحانی مهذّب و این معلّم اخلاق و معرفت است. بی شك فقدان این شخصیت ممتاز، برای آشنایانِ رتبه‌ی معنوی آن بزرگوار مصیبتی اندوهبار و برای شاگردان و مستفیدان محضر پر فیض او ثلمه‌ئی بزرگ است. اینجانب تسلیت صمیمانه‌‌ی خود را به خانواده‌ی مكرّم و فرزندان محترم و دیگر وابستگان و به همه‌ی ارادتمندان ایشان معروض میدارم و علو درجات و شمول رحمت حق و حشر با اولیاء الله را برای روح مطهرشان از خداوند متعال مسألت میكنم.
سید علی خامنه‌ای
2/12/1391

13 پاسخ به “حضرت آیت الله . . .”

 1. سلام
  در میان ادله قول سید ابن طاووس و همچنین ابی مخنف بسیار معتبر شمرده میشود که این دو نام ایشان را آورده اند
  و هیچ منافاتی ندارد که نام اصلی حضرت فاطمه باشد و ملقب به رقیه باشند پس در کتب تاریخی که فقط نام فاطمه را برای فرزندان امام حسین آورده اند منافات ندارد.چون روایت است که ایشان فرزندان ذکور خود را علی و فرزندان انثای خود را فاطمه نام مینهادند هممان گونه که در مورد طفل 6 ماهه هم همین اختلافات شده است که اسم ایشان علی اصغر و ملقب به عبدالله رضیع بوده اند و این یک روال عادی در میان اعراب بوده است…البته که فهم حقیر در مورد جریان کربلا بسیار بسیار کور است.
  همچنین به این نشانی هم سری بزنید:
  http://www.khabaronline.ir/Detail/39562
  برای بنده هم دعا کنید فراوان

 2. سلام
  در این مورد بنده هیچ اظهار نظری نمی کنم چون تخصصی ندارم
  ولی متن قشنگی نوشته بودی
  اما همون نقد همیشگی بهش هست: جمله عربی به کار می بری ترجمه اون رو هم بنویس
  البته شهید مطهری هم همین عادت رو داشته وقتی آثارش رو مطاله می کنی!
  در هر صورت یا علی fff
  راستی ما رو هم اونجا دعای مخصوص کن برادر

  1. عالمٌ متهتک : یعنی دانشمند بی پروا
   و جاهلٌ متنّسک یعنی خشک مغز ها دیگه !
   قطع ظهری هم ینی پشت مرا شکستند .
   حدیث امیرالمومنینه
   با تشکر از شما برادر !

  2. البته اگه دقت کنین جدیدا حضرت آقا هم معنی جملات عربی رو نمی گن فکر می کنم که ماها باید ی کم عربی مون رو قوی کنیم تا بهتر دین رو بفهمیم.
   جا داره که درباره حضرت آیت الله بیشتر بحث کنیم ابعاد وجودی زیادی از ایشوم هنوز ناشناخته مونده مثل ابعاد سیاسی، عرفانی، علمی، اخلاقی و …http://azadie.ir/wp-includes/images/smilies/26.gif

 3. سلام علیکم

  مطلب تأمل برانگیــز بود و البته یک « تذکر » !

  آقای خوشوقت را توفیق دست می داد زیاد ملاقات می کردیم اما خوب ، ایشان را نفهمیدیم !!

  یاحق fff

 4. البته با عرض معذرت یک نکته را یادم رفت بگویم ! نام « رقیه » توسط حضرت زینب سلام الله علیها برای دختر حضرت سیدالشهداء علیه السلام انتخاب شد. در جریان به اسارت رفتن در شام !

  یاحق fff

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *