حتی اگر به بمب اتم هم دست بیابد …

جک استراو

جک استراو مُعرّف حضورتان هست ! وزیر خارجه ی سابق انگلستان که او را بیشتر به خاطر لبخندهای ملیحی (!)  که به عمو کمال خرازی ما تحویل می داد به یاد می آوریم . تازگی ها مقاله ای نوشته در روزنامه ی تلگراف انگلیس با این عنوان : ایران حتی اگر به بمب اتم هم دست بیابد این ارزش شروع یک جنگ را  نخواهد داشت (Even if Iran gets the Bomb, it won’t be worth going to war ) و بعد هم سردبیر روزنامه به عنوان سوتیتر جمله ی « همدلی کردن بهتر از تقابل با ایران جواب می دهد ، کشوری که مدت هاست با آن بدرفتاری کرده ایم  ! » را برگزیده است ؛ و مثلاً خواسته صلح طلبی کند ؛ و یا چه می دانم ؟! به قول حضرات تنش زدایی(!)  کند . دیدم حرف های بدی نزده ،و هم چنین بی مناسبت هم نیست ( بهرحال این روزها تیم مذاکرده کننده ی ایرانی در آلماتی قزاقستان پای میز مذاکره با 5+1 نشسته بودند . ) ؛  گفتم گزارشی از آن را برایتان بنویسم ؛ بهرحال روزگاری او هم وزیر بوده و برای خودش « کیا – بیایی » داشته است ! و حالا هم لابد « فعال سیاسی » هست دیگر ! و تازه این که در دوران خود او بود که مذاکرات هسته ای ایران با تئورکای اروپایی به ابتکار عمو کمال (!) و سایردار و دسته شان  شروع شد ، و ختم شد به سعد آباد . . .

جایی برگشته گفته که ایرانی ها چیز زیادی که نمی خواهند : نخست این که از حقوق کامل هسته ای خود تحت نظارت و قوانین آژانس بهره مند باشند ، آن هم در منطقه ای که سه قدرت اتمی دیگر در آن هست _ اسراییل ، هند و پاکستان که تازه اسراییل عضو npt  هم نیست ( این ها را همه خودش تنهایی ! گفته )

 و دو این که از تحریم های بین المللی ( خاصه امریکا especially by the US ) خلاص شود .

جای دیگری هم نوشته : اصلاً نرمالیزاسیون(!)  ( Normalisation ) روابط با ایران جایزه ی برزگی ست برای جامعه ی جهانی ، او می تواند یک ظرفیت بزرگ درست کند برای شرایط کشورهای ناآرام همسایه اش ؛ نظیر سوریه ؛ لبنان ؛ اردن ؛ عراق ، تروریست های اجیر شده ؛ کشور های خلیج فارس و افغانستان . و یک اولویت بسیار ضروری هم برای دولت انگلستان تلاش برای بازگشایی سفارت های خود در تهران و لندن است .

و افزوده : من هرگز راضی به مواجهه با ایران مسلح به سلاح هسته ای نبودم ؛ و این را بارها در مذاکراتم به این کشور گفته ام . بهترین قضاوت خودم این است که رهبرعالی ایران ؛ حضرت آیت الله خامنه ای که مدیریت مسایل هسته ای را بر عهده دارد ؛ احتمالا بخواهد یک ظرفیت فکری برای سیستم سلاح های هسته ای بسازد ؛ اما این را متوقف خواهد کرد که در کوتاه مدت این سیستم تبدیل به واقعیت شود . اگر من اشتباه می کنم تحریم های بیشتر ی راجع به ایران پیش گرفته شود ؛ اما در هرصورت این می تواند باعث گسترش (proliferation ) سلاح های هسته ای در خاورمیانه شود ؟ نه ، به نظر من ! چرا که کشورهایی نظیر ترکیه مصر و یا عربستان فاصله ی زیادی برای دستیابی به سلاح های هسته ای دارند ؛ مطالعات دقیق ما در کالج  پادشاهی لندن نشان می دهد .

بس است ! افاضاتش  از این بیشتر  نمی ارزد ! بیش از هزار و ششصد نفر از ملت برای مقاله ی عمو جک د رسایت روزنامه  کامنت گذاشته اند . خواندن کامنت ها هم خالی از لطف نیست :

vadata1940 گفته : که خیال می کند عمو جک دوباره قصد دارد ( مثل دوران وزارتش ) به کمک امریکا برود ؛ چرا که این روزها سرحضرات کاخ سفید نشین حسابی گرم است به موضوعات بسیار مهمی مثل : گسترش ازدواج  هم جنس بازان و یا مراسم اسکار !!

nevan هم گفته : بامزه است ! این جنایت کار جنگی استراو ( باور کنید خودش گفته ! war criminal Straw) کسی ست که ده سال پیش بخشی از دو جنگ غیر قانونی افغانستان و عراق بود ه و حالا دارد ایران را نصیحت به صلح می کند !!

     Emmathommasهم گفته : اسراییل به ایران حمله نخواهد کرد ؛ و هیچ کشور دیگری ، بدون چراغ سبز امریکا .

anne_lapin هم در جواب این بابا گفته : موضوع ایران و اسراییل یک موضوع روانشناسی (!) / مذهبی ست . و بعد هم کلی داستان بافته و در نهایت گفته : امروز ایران توسط آخوند های قرون وسطایی اداره می شود ! بیایید آرزو کنیم به زودی سرنگون شوند (آمین !!)

نیلوفر پارسی نامی هم پیدا شده که نوشته : حسابی شوک زده شدم : تلگراف یک مقاله ی نجیب راجع به ایران منتشر کرده !! و بعد هم گفته شاید استراو و تونی بلر می خواهند گذشته ی کثیف خود را در عراق و افغانستان جبران کنند ؛ چه کسی می داند ؟! بهر حال من هم چنان نه به استراو اعتماد می کنم نه به تلگراف !

CrocodileGunnD هم نوشته که : اگر ایران به سلاح هسته ای دست یابد کسی نخواهد بود که از آن استفاده خواهد کرد، بلکه آن را به هر جا که بخواهد پخش خواهد کرد ، آن هم نه به وسیله ی راکد و یا توپ ؛ بلکه بوسیله ی کانتینر و کِشتی ، به این فکر کنید جناب استراو ! به نظر می رسد پلن B شما چیزی جز تسلیم در شرایط کنونی نیست !

که این آخری به نظر بدجوری توهم توطئه برداشته ! و … بس است ! گفتم که : بیش از هزار و ششصد کامنت دارد این مقاله .

4 پاسخ به “حتی اگر به بمب اتم هم دست بیابد …”

  1. سلام. مطلب خوبی بود. ولی خیلی به دیده ی یک سخن صادقانه و منصفانه به این حرفهاش نگاه نکنید. می دونید که از این جماعت انگلیسی هر چی بگید برمیاد بجز صداقت و انصاف! kjguyfuy

  2. در همین راستا آیزنهاور ، رئیس جمهور ایالات متحده، به منظور پیشبرد سیاست‌های هسته‌ای خود که با عنوان اتم برای صلح شهرت داشت با فروش یک راکتور کوچک تحقیقاتی به ایران موافقت کرد. بهره برداری از این راکتور ۵ مگاواتی در سال ۱۳۴۶؛ که با ۵۸۴/۵ کیلوگرم سوخت اورانیوم بسیار غنی شده ۹۳ درصد (که تا سال ۱۳۵۷ از طرف آمریکا تأمین می‌گردید) کار می‌کرد سرآغاز فعالیت‌های هسته‌ای ایران به‌شمار می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *