برای حضرت ساقی…

سال گذشته بود؛ دیدید : همین که تریلر فیلم موهن امریکایی روی یوتوب قرار گرفت آتش خشم مسلمانان جهان در سراسر عالم شعله ور شد ، آتشی که شاید با قتل سفیر امریکا در لیبی جرقه خورد  و می رفت تا امریکا و امریکاییان را در آتش خود بسوزاند . نکته ی تلخ و تأمل برانگیز ماجرا _ که دستمایه ی همین نوشته هست _ اعتراض سرد  و البته دیر  مردم ایران بود . و مع الاسف این که مجبورم بنویسم «اعتراضی»  که شاید اگر تجمع و تظاهرات  دانشجویان بسیجی نبود هیچ گاه شکل نمی گرفت . کمی قبل تر از این اما در سال گذشته حادثه ی تلخ توهین آن بی سر و پا بود به حضرت هادی النقی (ع) . بعد از آن ماجرا هم شاهد همین بی تفاوتی بودیم . ( و من متأسفم از این که می نویسم « بی تفاوتی » … )

نمی دانم و در مقامی هم نیستم که بخواهم اظهار نظر کنم ، اما دست کم انتظار من این بود که حرکتی بیش تر و یا گسترده تر _ حداقل در قیاس با سایر کشورهای اسلامی _  در ایران عزیز شکل بگیرد .و یا در مقایسه با تاریخ مملکت خودمان ؛ مثلاً در مقایسه با یوم الله « نُه دی » . مطمئن نیستم این « بی تفاوتی » از کجا آب می خورد ؟ لکن خیال می کنم یکی از جاهایی که می توان برای یافتن پاسخ جستجو کرد همین « هیأت » هاست .

بگذریم ؛ به قول فاضل : حوصله ی شرح قصه نیست …

هادی النقی (ع) صاحب « جامعه کبیره » است ؛ بهترین معرفی نامه ای که از حضرات معصومین در دست داریم .به دست معصوم و به اختیار ایشان است اگر باران می بارد ؛ در جامعه ی کبیره می خوانیم .(  و بکم ینزل الغیث …) نوشتم باران و . . . روضه خوانی بلد نیستم . 

ماه ! از بس که سراپای تو بوسیدن داشت

تیر با تیر سرِ بوسه رقابت می کرد

از همان خیمه تو دستور اگر می دادی

که :« به این سمت بیا ! » آب اطاعت می کرد …

داغت آن قدر بزرگ است که کم آوردیم

کاش این بار خدا ذکر مصیبت می کرد …

 

3 پاسخ به “برای حضرت ساقی…”

 1. سلام برادر.نوشته هاتون خلی خاص و زیبان.
  سبک نوشته هاتون برام خیلی جالب بود و خیلی دوست داشتم بدونم اینا نوشته ی یک آقای چندساله و کجاییه ولی پروفایل نداشتید.
  اگه میشه بگذارید.

  1. ممنون از حسن ظن شما
   خواسته بودید خودم رو معرفی کنم ؛ به تعبیر شیخ اجل :
   ما گدایان خیل سلطانیم
   شهربند هوای جانانیم
   هرچه گفتیم جز حکایت دوست
   در همه عمر از آن پشیمانیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *