تأملات مصری

سالها مصر برای ما مهد تلاوت قرآن بود و اساتید به نامی که با لحن و صدای جذاب خود دلهایمان را می لرزاندند ؛ و عبدالباسط . و نوستالژی قرائت ها ی مجلسی اش :

. . . وَسَلَامٌ عَلَيْهِ يَوْمَ وُلِدَ وَيَوْمَ يَمُوتُ وَيَوْمَ يُبْعَثُ حَيًّا

 می توانم تصور کنم حال ژنرال طنطاوی بیچاره را که همان جلو ردیف اول نشسته بود! بی گمان رعشه ی دست هایش حالا سخت تر شده بود و راستی دلش می لرزید وقتی قاری می خواند : إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ … نوستالژیک بود چقدر این قرائت ؛ حسابی یاد عبدالباسط افتادم … الله اکبر فوق جمیعا ! حتی از طنطاوی ، و حتی از ناوهای امریکا ! لازم نبود بگوید ؛ خودشان فهمیدند ! نمی توانم پنهان کنم خوشحالی ام را از شنیدن این جملات از مصر ؛ سرزمین فرعون ها ! کاش خالد استانبولی می بود و این روزها را می دید …

و اما چند نکته : نخست این که می دانیم محمد مرسی از جماعت اخوان المسلمون است و مخالفین رژیم اسد در سوریه هم از این قماش ، نباید تعجب کرد از مواضعی که احتمالا در روزهای آینده علیه بشار اسد خواهد گرفت . نیز این که فراموشمان نشود که «اخوان » یک گروه سنی مذهب ریشه دار است ، و خوب بدیهی ست خیلی از حکومت شیعی استقبال نمی کند ؛ خاصه این روزها که حسابی دورش را سفرای امریکا و انگلیس گرفته اند ! تفرقه بنداز و حکومت کن ! مثل همیشه . تصور می کنم بیش از این ایشان را نباید در رسانه هایمان بزرگ کنیم ، که حالا فردا روزی اصطلاحا : « تو زرد از آب در آید !»

دیگر این که نکته ی فوق ابدا به معنای کوچک کردن انقلاب مصر و دستاوردهای آن نیست ، همین فتوای تاریخی حضرات اخوانی برای اجازه تظاهرات علیه حاکم جائر (یا به قول و تفسیر خودشان اولی الامر ) حرکت بزرگ و تاریخ سازی بود که بی شک انقلاب ها ی منطقه از آبشخور آن سیراب شدند. در این باره می توان به پیام  تاریخی ولی امر مسلمین جهان ( حضرت آیت لله العظمی خامنه ای ) در اثنای جنگ بیست و دو روزه ی رژیم غاصب صهیونیستی علیه باریکه ی غزه اشاره کرد .در این پیام معظم له با مخاطب قرار دادن سران الازهر مصر فرمودند :

«اكنون سئوال من از علما و روحانیون جهان عرب و رؤسای ازهر مصر این است كه آیا هنگام آن نرسیده است كه برای اسلام و مسلمین احساس خطر كنید؟ آیا هنگام آن نرسیده است كه به واجب نهی از منكر و كلمةُ حقٍ عندَ امامٍ جائر عمل كنید؟»به نظر می رسد می توان این فتوا را گام بلند و مهمی علمای اهل تسنن و الازهر برای نزدیکی سیاسی به شیعیان تلقی کرد .

نکته ی دیگری که هست بازتاب گسترده ی سخنرانی محمد مرسی در دانشگاه الازهر بود . بسیار ی از رسانه های جهان سخنان او را بازتاب دادند اما نکته ی جالب در این میان واکنش شبکه ی دولتی انگلیس ( بی بی سی) بود . هیچ کدام از تلویزیون های فارسی و انگلیسی بی بی سی این واقعه را گزارش نکردند ! باقی رسانه ها هم آن بخش از صحبت های مرسی که گفته بود «نظامیان باید به پادگانهاشان برگردند »را بولد کرده بودند . هم چنین بعضی آن بخش از صحبتهای مرسی که گفته بود «ما برای همه ی کشورهای جهان پیغام صلح داریم »را چراغ سبز مرسی به اسراییل قلم داد کرده بودند .اما در بین تحلیل ها تحلیل روزنامه ی گاردین جالبتر از دیگران بود با عنوان ستونهای انقلاب مصر ‘The Three Pillars of Egypt’ که در آن نویسنده از پارلمان و ریاست جمهوری به عنوان نهاد های دموکراتیک .و از میدان (square) به عنوان نهاد انقلابی مصر نام برده بود ، که البته در هم تنیدگی پیچیده ای هم دارند . زور زدن آقایان تحلیل گر برای جا کردن پدیده ها در قالبهای دموکراسی بخش با مزه ی ماجرا برایم بود . این که اساساً در ذهن تحلیل گران غربی چیزی جز نهاد های دموکراتیک نمی گنجد  و نهایت انعطافی که دارند فهم میدان به عنوان نماد اراده و خواست مردم است .

اما محمد مرسی کیست ؟ تصویر روبرو اینفوگرافی مختصری ست از او که توسط روزنامه ی واشنگتن پست چاپ شده بود .

نکته ی دیگری که به ذهن می رسد اوضاع رژیم صهیونیستی ست . در گذشته مصر با امضای معاهده ی ننگین کمپ دیدپوید و هم چنین فروش گاز مفت خود به اسراییل هم چنین بستن گذرگاه رفح خوش خدمتی فراوانی به امریکا و سگ دست نشانده شان اسراییل کرد . مرسی دیروز در سخنرانی اش تأکید کرد تا رسیدن به حقوقشان کنار مردم فلسطین خواهد بود . چند روز پیش هم در خبرها داشتیم وزیر سابق نفت مصر به جرم فروش گاز مفت به اسراییل به زندان افتاد . به نظر می رسد اوضاع روزاروز برای رژیم غاصب قدس سخت تر می شود . البته اگر ترکیه و سوریه دست از سر کچل هم بردارند ! باز هم جای عبدالباسط خالی !او که همیشه آرزو داشت دوباره « اسرا » را در مسجد الاقصی بخواند …

نکته ی بامزه ی دیگری که برخوردم هک شدن سایت دانشگاه الازهر بود ؛ تصویری که می بینید : این که ماجرا چه بود را نفهمیدم ! عربی شان زیاد ی لهجه داشت !

نکته ی دیگر این که به هر حال وقایع مصر بسیار پیچیده تر و البته عمیق تر از آن یست که در رسانه های جهان بازتاب می یابد .بهر حال به نظر می رسد روند انقلاب در مصر هم چنان ادامه دارد .  هم چنان که رهبری معظم انقلاب هم فرمودند .

پ . ن : گوش کنید :

وَحَنَانًا مِّن لَّدُنَّا وَزَكَاةً وَكَانَ تَقِيًّا

وَبَرًّا بِوَالِدَيْهِ وَلَمْ يَكُن جَبَّارًا عَصِيًّا

وَسَلَامٌ عَلَيْهِ يَوْمَ وُلِدَ وَيَوْمَ يَمُوتُ وَيَوْمَ يُبْعَثُ حَيًّا

دانلود کنید !

 

2 پاسخ به “تأملات مصری”

  1. سلام
    با شما موافقم
    متاسفانه در دنیای کنونی اسلام، انگیزه ای و تمایلی برای حرکات جمعی وجود ندارد و هر کشور و هر گروه اسلامی از دیدگاه خود و فقط در جارچوب کشور خود دنیا را می بیند و متاسفانه هنوز به این نتیجه نرسیده اند که بدون شرق و غرب هم می توان کار کرد و پیش برد.

    به روزم با “یارانه شیر چی شد؟” اگر شما مطلع هستید لطفا مطلع فرمائید مار را!
    یا علی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *