تأملات مصری

سالها مصر برای ما مهد تلاوت قرآن بود و اساتید به نامی که با لحن و صدای جذاب خود دلهایمان را می لرزاندند ؛ و عبدالباسط . و نوستالژی قرائت ها ی مجلسی اش :

. . . وَسَلَامٌ عَلَيْهِ يَوْمَ وُلِدَ وَيَوْمَ يَمُوتُ وَيَوْمَ يُبْعَثُ حَيًّا

 می توانم تصور کنم حال ژنرال طنطاوی بیچاره را که همان جلو ردیف اول نشسته بود! بی گمان رعشه ی دست هایش حالا سخت تر شده بود و راستی دلش می لرزید وقتی قاری می خواند : إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ … نوستالژیک بود چقدر این قرائت ؛ حسابی یاد عبدالباسط افتادم … الله اکبر فوق جمیعا ! حتی از طنطاوی ، و حتی از ناوهای امریکا ! لازم نبود بگوید ؛ خودشان فهمیدند ! نمی توانم پنهان کنم خوشحالی ام را از شنیدن این جملات از مصر ؛ سرزمین فرعون ها ! کاش خالد استانبولی می بود و این روزها را می دید …

و اما چند نکته : نخست این که می دانیم محمد مرسی از جماعت اخوان المسلمون است و مخالفین رژیم اسد در سوریه هم از این قماش ، نباید تعجب کرد از مواضعی که احتمالا در روزهای آینده علیه بشار اسد خواهد گرفت . نیز این که فراموشمان نشود که «اخوان » یک گروه سنی مذهب ریشه دار است ، و خوب بدیهی ست خیلی از حکومت شیعی استقبال نمی کند ؛ خاصه این روزها که حسابی دورش را سفرای امریکا و انگلیس گرفته اند ! تفرقه بنداز و حکومت کن ! مثل همیشه . تصور می کنم بیش از این ایشان را نباید در رسانه هایمان بزرگ کنیم ، که حالا فردا روزی اصطلاحا : « تو زرد از آب در آید !»

دیگر این که نکته ی فوق ابدا به معنای کوچک کردن انقلاب مصر و دستاوردهای آن نیست ، همین فتوای تاریخی حضرات اخوانی برای اجازه تظاهرات علیه حاکم جائر (یا به قول و تفسیر خودشان اولی الامر ) حرکت بزرگ و تاریخ سازی بود که بی شک انقلاب ها ی منطقه از آبشخور آن سیراب شدند. در این باره می توان به پیام  تاریخی ولی امر مسلمین جهان ( حضرت آیت لله العظمی خامنه ای ) در اثنای جنگ بیست و دو روزه ی رژیم غاصب صهیونیستی علیه باریکه ی غزه اشاره کرد .در این پیام معظم له با مخاطب قرار دادن سران الازهر مصر فرمودند :

«اكنون سئوال من از علما و روحانیون جهان عرب و رؤسای ازهر مصر این است كه آیا هنگام آن نرسیده است كه برای اسلام و مسلمین احساس خطر كنید؟ آیا هنگام آن نرسیده است كه به واجب نهی از منكر و كلمةُ حقٍ عندَ امامٍ جائر عمل كنید؟»به نظر می رسد می توان این فتوا را گام بلند و مهمی علمای اهل تسنن و الازهر برای نزدیکی سیاسی به شیعیان تلقی کرد .

نکته ی دیگری که هست بازتاب گسترده ی سخنرانی محمد مرسی در دانشگاه الازهر بود . بسیار ی از رسانه های جهان سخنان او را بازتاب دادند اما نکته ی جالب در این میان واکنش شبکه ی دولتی انگلیس ( بی بی سی) بود . هیچ کدام از تلویزیون های فارسی و انگلیسی بی بی سی این واقعه را گزارش نکردند ! باقی رسانه ها هم آن بخش از صحبت های مرسی که گفته بود «نظامیان باید به پادگانهاشان برگردند »را بولد کرده بودند . هم چنین بعضی آن بخش از صحبتهای مرسی که گفته بود «ما برای همه ی کشورهای جهان پیغام صلح داریم »را چراغ سبز مرسی به اسراییل قلم داد کرده بودند .اما در بین تحلیل ها تحلیل روزنامه ی گاردین جالبتر از دیگران بود با عنوان ستونهای انقلاب مصر ‘The Three Pillars of Egypt’ که در آن نویسنده از پارلمان و ریاست جمهوری به عنوان نهاد های دموکراتیک .و از میدان (square) به عنوان نهاد انقلابی مصر نام برده بود ، که البته در هم تنیدگی پیچیده ای هم دارند . زور زدن آقایان تحلیل گر برای جا کردن پدیده ها در قالبهای دموکراسی بخش با مزه ی ماجرا برایم بود . این که اساساً در ذهن تحلیل گران غربی چیزی جز نهاد های دموکراتیک نمی گنجد  و نهایت انعطافی که دارند فهم میدان به عنوان نماد اراده و خواست مردم است .

اما محمد مرسی کیست ؟ تصویر روبرو اینفوگرافی مختصری ست از او که توسط روزنامه ی واشنگتن پست چاپ شده بود .

نکته ی دیگری که به ذهن می رسد اوضاع رژیم صهیونیستی ست . در گذشته مصر با امضای معاهده ی ننگین کمپ دیدپوید و هم چنین فروش گاز مفت خود به اسراییل هم چنین بستن گذرگاه رفح خوش خدمتی فراوانی به امریکا و سگ دست نشانده شان اسراییل کرد . مرسی دیروز در سخنرانی اش تأکید کرد تا رسیدن به حقوقشان کنار مردم فلسطین خواهد بود . چند روز پیش هم در خبرها داشتیم وزیر سابق نفت مصر به جرم فروش گاز مفت به اسراییل به زندان افتاد . به نظر می رسد اوضاع روزاروز برای رژیم غاصب قدس سخت تر می شود . البته اگر ترکیه و سوریه دست از سر کچل هم بردارند ! باز هم جای عبدالباسط خالی !او که همیشه آرزو داشت دوباره « اسرا » را در مسجد الاقصی بخواند …

نکته ی بامزه ی دیگری که برخوردم هک شدن سایت دانشگاه الازهر بود ؛ تصویری که می بینید : این که ماجرا چه بود را نفهمیدم ! عربی شان زیاد ی لهجه داشت !

نکته ی دیگر این که به هر حال وقایع مصر بسیار پیچیده تر و البته عمیق تر از آن یست که در رسانه های جهان بازتاب می یابد .بهر حال به نظر می رسد روند انقلاب در مصر هم چنان ادامه دارد .  هم چنان که رهبری معظم انقلاب هم فرمودند .

پ . ن : گوش کنید :

وَحَنَانًا مِّن لَّدُنَّا وَزَكَاةً وَكَانَ تَقِيًّا

وَبَرًّا بِوَالِدَيْهِ وَلَمْ يَكُن جَبَّارًا عَصِيًّا

وَسَلَامٌ عَلَيْهِ يَوْمَ وُلِدَ وَيَوْمَ يَمُوتُ وَيَوْمَ يُبْعَثُ حَيًّا

دانلود کنید !

 

2 comments

 1. محمد says:

  سلام
  با شما موافقم
  متاسفانه در دنیای کنونی اسلام، انگیزه ای و تمایلی برای حرکات جمعی وجود ندارد و هر کشور و هر گروه اسلامی از دیدگاه خود و فقط در جارچوب کشور خود دنیا را می بیند و متاسفانه هنوز به این نتیجه نرسیده اند که بدون شرق و غرب هم می توان کار کرد و پیش برد.

  به روزم با “یارانه شیر چی شد؟” اگر شما مطلع هستید لطفا مطلع فرمائید مار را!
  یا علی

پاسخ دهید

mnb jhgj lhoi hjoihuig666 b) <( ;) :twisted: :oops: :mrgreen: :lol: :loiii: :efh :aqqq: :LPO :? :-D :) :! 75649the4iug )( (;; (!