کاریکاتور راشاتودی در باره ی تحریم نفتی ایران توسط اتحادیه اروپا

تظاهرات در روسیه

کاریکاتور راشاتودی در باره ی تحریم نفتی ایران توسط اتحادیه اروپا

نیویورک تایمز و بسیاری دیگر از روزنامه های امریکایی امروز خبر از تدارک تظاهرات صدها هزار نفری مردم مسکو علیه حاکمیت و علیه کاندیداتوری مجدد ولادیمر پوتین داده بودند . با شعار fair election ، و جالب این جا بود که همزمان شبکه ی تلویزیونی راشا تودی مصاحبه ای با ولادیمر پوتین ترتیب داده بود و نظر وی را در این باره خواستار شده که پوتین گفته بود این تظاهرات در آستانه ی انتخابات بر اساس الگوی انقلاب های مخملی و شبیه حرکتی است که جنبش پرتقالی در اوکراین انجام داده بودند. و هم چنین از مردم خواسته بود تا مسالمت آمیز نطرا و دیدگاه هایشان را با او به اشتراک بگذارند.

قطر و امریکا

این ازاصل ماجرا ؛ اما بعد :اولین نکته ی درخور توجه همان حکایت انتخابات و تقلب و …  این هاست که خود از برید ،جالب این جا که پوتین هم گفته بود پشت پرده ی این تظاهرات دست های بیگانه حضور دارند. انگار دستگاه سیاست خارجه ی امریکا و سیا  جز همین یک تاکتیک غلط دیگر ی بلد نیست انجام دهد که همین بازی را سر همه ی مخالفانش در می آورد . تصورم این بود بعد از گند زدن در مخملی بازی های ایران ، طراحان این پروژه در وزارت خارجه ی امریکا باید اخراج شده باشند به جرم مفت خوری ! و بی عرضگی ! هرچند هنوز هم شاهدیم باز  همان آش است و همان کاسه !

و دیگر اما شاید با توجه به این نکته دلیل وتو  کردن قطعنامه ی جدید امریکا و اروپا علیه سوریه توسط چین و روسیه را دریافت ؛ به هر حال آن ها می دانند این تنها بازی ی ست که امریکایی ها بلدند سر مخالفان خود در بیاورند!

نکته ی دیگری که به ذهنم رسید آن بندگان خدایی بود که حالا ماه هاست در خیابان های امریکا تظاهرات می کنند تا بلکه ساده ترین حقوق زندگی کردن را باز پس گیرند . شاید این مخملی بازی ها برای کم رنگ کردن حضور طرفداران جنبش occupy در خیابان های امریکا ست .

و اما نکته ی آخر این که امروز جهان در شرایط ملتهبی به سر می برد ؛ هر گوشه اش را که نگاه می کنی مردمی را می بینی که تابشان سرآمده است ؛ خسته اند ، خسته از هرچه گفته اند و سخت تشنه ی عدالت ؛ به وعده و وعید های حاکمانشان نا امیدند و نگاهشان به آسمان است …

1 پاسخ به “تظاهرات در روسیه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *