انتلکتوئل های جدید

نئو انتلکتوئل ها یا به عبارتی مفت خورها!!

انتلکتوئل های جدید

انتلکتوئل را ترجممه کردند «روشن فکر» و به افرادی می گفتند که اغلب یا فرنگ رفته بودند یا فرنگ دیده ؛ شاید آن زمان حق هم داشتند ؛ چه درون مرزهای این جغرافیا جز فقر و عقب ماندگی و مشکلات اقتصادی ناشی از شکم _ و زیر شکم _ پرستی های پادشاهان قجر چیزی نمی دیدند؛ این بود که طفلکی ها تا همین آذربایجان هم که  می رفتند و بر می گشتند ؛ دیگر مردم و مملکتشان را آدم حساب نمی کردند.اما این روزگار روشنفکری فرمول ساده تر و ارزان تری پیدا کرده است، روشنفکر ان امروز ما  الزاما  فرنگ دیده نیستند، کافی ست چند کلامی از لزوم بازنگری در … بزنند و یک دفعه می شوند روشنفکر! و جای آن سه نقطه هر چه می خواهد باشد.بلغور کردن اراجیفی که باور کنید خیلی هاشان خودشان هم نمی فهمند یعنی چه؟! بعد هم منتقدینشان را متهم به نقض آزادی و دیکتاتوری کنند . انتلکتوئل ها این روزها خیلی سرشان شلوغ است و حسابی گرد و خاک می کنند ، آن ها که بلدند حرف بزنند ؛ حرف می زنند ؛ حالا می خواهد در روزنامه باشد یا در تلویزیون ، یا پشت تریبون دریافت جایزه ؛آن هم با زبان دست – پا شکسته ای که نشان از سواد زیر دیپلم آقایان داشت ! جانش در آمد تا تلفظ کند : «آی تینک … »!! نه خیر آقا ! کلاً شما سنگین تری حرف نزنی ! راستی : فراموشم شد بپرسم که « تا کلاس چندم خوندی؟!» آخر پسر همسایه مان که تازه امسال رفته  پیش دبستانی ، از تو قشنگ تر انگلیسی صحبت می کند!

نمی دانم چه باعث شده این ها تصور کنند می توانند هر مزخرفی که باد معده شان اقتضا می کرد را بر زبان بیاورند؟! این البته تضاد و تزاحمی با کرسی های آزاد اندیشی ندارد!! آقایان اگر جرأت دارند تشریف بیاورند دانشگاه و در کرسی های آزاد اندیشی شرکت کنند، تا همان جا جواب چرندیاتی که بلغور می کنند را بشنوند؛ هر چند همان طور که پیش تر هم گفتم : خودشان هم نمی دانند و نمی فهمند دقیقا چه می گویند که حالا بخواهند از آن دفاع هم بکنند! مثلا نمردیم و معنای مردم سالاری دینی را هم از آقایان شنیدیم ؛ اینکه هرکسی می تواند ولی فقیه را استیضاح کنند! و اگر ایشان پاسخ گو نبودند خود به خود معزولند! آقا جان ! به همین منطق بنده هم شما را استیضاح می کنم و از همین جا رسما شما را به کرسی ها ی آزاد اندیشی دانشگاه دعوت می کنم ، اگر تشریف نیاورید خود به خود از درجه ی آدم بودن معزولید!

بعضی هاشان هم که حرف زدن نمی دانند …!! ارزش گفتن ندارد! بی چاره ها عاقبت شان همین است که حالا بالاترینی ها برایشان کف بزنند!!

نمی دانم تا کی باید از امکانات این نظام و انقلاب به پای کسانی ریخت که نمک می خورند و به سادگی آب خوردن نمک دان می شکنند! ؟صاحبان این انقلاب مستضعفانند . آقایان صداوسیما چی پاسخگو باشند مهمان چند تا از این تاک شو ها یشان کسانی هستند که برای این نظام و انقلاب هزینه داده اند؟ تا کی باید بیت المال مسلمین به پای کسانی خرج شود که کوچکترین خیری برای این نظام ندارند ؛ هیچ: علیه آن هم تبلیغ می کنند. هرچند می دانیم به همت آقایان مجازات تبلیغ علیه نظام با مجازات حمل سلاح سرد یکی ست(شش ماه حبس تعزیری )! به راستی : فأین تذهبون… ؟!خدا عاقبت همه را ختم به خیر کند!

31 پاسخ به “نئو انتلکتوئل ها یا به عبارتی مفت خورها!!”

 1. بسیار متن مغرضانه، غیرمنصفانه و بدور از اخلاق بود. به عنوان یک مسلمانِ طرفدار حکومت اسلام بر مردم از داشتن همفکرانی مانند شما احساس ناراحتی میکنم.اسلام را متعلق به خود ندانید…

  1. ممنون از نظرتون
   اسلام رو که از آن خودمون نمی دونم ،
   اما باور کن که خوبه آدم حرف دهنش رو بفهمه؛ حالا مسلم یا غیر مسلم ، ولی باورکن اینا نمی فهمن چی دارن می گن

 2. نمی دانم تا کی باید از امکانات این نظام و انقلاب به پای کسانی ریخت که نمک می خورند و به سادگی آب خوردن نمک دان می شکنند!

  این روزها زیاد با خودم “خون دل” را هجی می کنم…

 3. سلام خداقوت
  روشنفکرانی که فقط تهران و اونم مردم خیابان ولیعصر به بالا رو میشناسن. باید این افراد سری به مناطق دورافتاده و روستاهای ایران بزنن و ببینن که مردم با صفاشون با تلاششون چطور دارن جهاد میکنن.
  خدا را باید شاکر باشیم که نیات درونی خود رو آشکار میکنن.

 4. سلام همسنگر….

  مطلبتان را خواندم…جای حرف زیاد دارد…ولی به نظرم گاهی باید با صراحت حرف زد….البته منطقی…باید تحلیل کرد ….انتقاد را در قالب انتقاد مطرح کرد….باید اگر شبهه ای هست و از جبهه مقابل مطرح میشود با رعایت احترام و انصاف و با دانش آن را پاسخ داد و رفع کرد….البته خیلی ها نظیر این کسانی که نام بردید کارشان از این حرف ها گذشته و به قصد مناطره و بحث جلو نمی آیند وهدفشان چیز دیگری است و لیاقت خیلی حرف ها را دارند…ما از یاد نبرده ایم و نباید از یاد ببریم سال 88 را …. باید عبرت بگیریم….درس بصیرت بگیریم…معتقدم باید اول علممان را زیاد کنیم و در ضمیرمان حک کنیم بعد پای بحث بنشینیم….شخصا هنوز در بعضی از مسائل کم کاری دارم… باید به جایی برسیم که حداقل از خودمان مطمئن باشیم و حداقل تکلیفمان با خودمان معلوم باشد…عزیزی میگفت نیاز نیست بسیجی ها همه جا وارد بحث شوند و هرکس هرچرندی که گفت سری جواب بدهند….بایدعلمشان را زیاد کنند ….این جماعت ضدانقلاب و گاهی مثلا انقلابی حرفهایی میزنند که بعضی وقت ها درجوابشان میمانیم….اصلا قصد آنها همین است….نکند سوالی کنندو به دلیل بی دانشی فقط بّرو بّر نگاهشان کنیم….

  البته …خشم شما مقدس است…وهر کس از دید خود مسائل را نقد و بررسی میکند….وجه مشترک همه بسیجی ها و ولایت پذیر ها خط رهبری است….حضرت ماه است….

  انتظار میرود در شب هایی که هوای آسمان ابری و غبار آلود است ستاره ها بیشتر نمایان باشند در کنار ماه خودنمایی کنند….
  رسم آسمان بالای سر ما اما چیز دیگری است … در شب هایی با آسمان صاف ستاره ها بیشتر در کنار ماه دیده میشوند و در هوای غبار آلود مـــاه به تنهــایی ساکن آسمان است….

  ما قسم خوردیم در کنار ماه مان بمانیم….

  در کل…خسته نباشید….وبازهم میگویم خمشتان مقدس است و قابل تحسین است….البته نه فقط خشم شما،بلکه خشم همه ما….
  (یادمان باشد ولایت بسیجی مطیع میخواهد نه بسیجی ترمز بریده!!)
  امیدوارم حرفهایم را از جانب یک همسنگر برداشت کرده باشید نه از جانب فردی از جبهه مقابل…
  ((این نظر را تایید هم نکردید ،نکردید!!ممنون میشم))

  شهادت نصیبتــان
  یاعلــی

 5. سلام همسنگر….
  از لطفتون ممنونم.
  باید بگم:
  وقتی به نسل ما به خصوص به فعالان سایبر میگویند افسران جوان جنگ نرم پس دیگر وظیفه ما وکار ما فضای حقیقی ومجازی نمیشناسد…
  گاهی تند رفتن ها وتند گفتن هااز منطق خارج است.باید مواظب بود.
  اصلا از دید دیگری نگاه کنیم:
  وقتی کسی قصد میکند که میخی را در دیوار فرو کند باید با چکش به آن میخ ضربه بزند.اگر یک ضربه محکم بزند میخ یا میشکند یا کج میشود.در کل احتمال فرو رفتن میخ در دیوار خیلی کم است.اما اگر یک ضربه بشود چند ضربه و آرام زده شود اما پی درپی میخ قطعا در دیوار فرو خواهد رفت….
  اصلا آرامش است که حرص دشمن را در می آورد…
  جدیدا چقدر حرف میزنم!!!!!

  ببخشید…

  شهادت نصیبتــان
  یاعــلی

 6. سلام همسنگر…

  ما کاری نکردیم.بسیجی هاباید مکمل هم باشند واز هم یاد بگیرند…
  جدا میگویم با اینکه تازه با سایت شما آشنا شدم چیزهای ارزشمندی را یاد گرفته ام…اشعارتان نیز بسیار با مسمی وزیباست…موفق باشید

  شهادت نصیبتان
  یاعلی

 7. سلام.لطفا توهین نکن و تحت تاثیر بعضی حرفها قرار نگیر.خدا وکیلی اصلا حرفاشو شنیدی؟ این نقد آینده جمهوری اسلامی بود.وبعد ها خواهیم دید که با تنگ نظری ها و حذف این گونه افراد چه ضربه ای به آینده نظام خواهیم زد.یه مقاله راجع به این روشنفکری طلب من.یا حق

  1. سلام!
   حرفاشون رو هم شنیدم!
   آینده نظام؟! این همه جوون بیکار!
   من هم با حذف افراد موافق نیستم ؛ ولی مخالف تقیه کردنم! اونم بعد سی سال که از انقلابمون می گذره خیلی ساده با شبهات مضحک بحث ولایت فقیه رو توی صداو سیما زیر سوال بردن…

 8. سلام محمد جان.چطوری؟مطلبت زیبا بود.فقط یه انتقاد بکنم؟ فکر کنم موقع نوشتنش یه مقداری عصبانی بودی و ……البته خیلی اشکالی نداره چون همین حالا هم منطق بالایی در مطلبت وجود داره .یا علی

 9. بسم رب شهدا و صديقين

  دوست عزيز محمد جان
  بر خشم مقدست لجام بزن

  معناي جمله من نه آن است كه خدايي ناكرده اشتباه كرده ايي نه !!
  ولي سعي كن كه اندكي آرام تر بنويسي تا اگر دوستاني كه شايد مثل شما فكر نكنند متن شما را نخوانده شروع به جبهه گيري نكنند و نقد خوب نقدي است كه هر دو طرف آن را منصفانه بدانند البته اين نكته را نيز بايد بگوييم كه البته همواره عده ايي هستند كه مي آيند كه مخالفت كنند و جو را به آشوب بكششانند.

  از نيايش هاي استاد مرحومم :
  خدايا
  هرگز مگذار تا مصلحتي مجال بروز حقيقتي را بگيرد.

  بگذاريد اين جمله استادم را اينبار در حق خودم بگوييم كه :
  ترجيح ميدهم حقيقتي تلخ آزارم دهد تا آنكه دروغي شيرين آرامم كند.
  محمد عزيز من نيز از رفتن گلشيفته فرهاني خشمناكم چرا كه او را بازيگري آينده دار و بسيار خوش فكر مي پنداشتم

  اما اين بار دوستان بياييد با حق و منصفانه بنگريم ما در اينجا ابدا با اسلام عزيز كاري نداريم ولي من از شما پرسشي دارم و فقط از شما مي خواهم كه قبل از اينكه به اين سوال من جواب بدهيد اگر خداي متعال را قبول داريد با او خلوت كنيد و حتا اگر خداي را قبول نداريد با خودي خودتان (نخواستم بگويم نفس كه عده ايي بگوييند باز رفت تو اسلام !! و نخواستم بگوييم وجدان كه برخي ديگر بگوييند ايناني كه شما مي گوييد وجدان ندارند ) يا بهتر بگوييم با خودتان خلوت كنيد كه آيا واقعا عريان شدن يك زن در مقابل دوربين عكاسان افتخار دارد كه به ايراني بودن نه به انسان بودن خود بباليم يا آنكه دري بر روي آسايش مردمانمان باز كنيم؟
  من از ن‍ژاد مردمان كرد اين جهان پهناورم و خود را يك ايراني مي دانم و يك مسلمان شيعي ، اما قبل از همه اينها خودم را يك انسان مي دانم .
  و معتقدم كه همه مردمان جهان قبل از نژاد و قوميت و دين و آيين ، يك انسان هستند و به نظر من عريان شدن به هر دليلي دون شان انسان است.

  و هيچ كس و هيچ چيز ارزش آن را ندارد كه دختري ناخن پايش را براي او عريان كند.
  به قول چالز چاپلين (همون چارلي چاپلين خودمون) كه به دخترش مي نويسد :
  دخترم !
  نت عريانت را در اختيار كسي قرار بده كه روح خالصش را در اختيار تو قرار مي دهد.

  با تشكر فراوان كه صبر كرديد و مطالب بنده رو خونديد.

  از شما مصرانه درخواست دارم كه برايم عاقبت به خيري و زيارت قبر نوراني امام حسين و جان دادن در حرم حضرت امير المونين علي (ع) در راه امام عصر امام تمام خوبي ها و مهرباني ها حضرت مهدي رو از خداي منان بخواهيد. انشا الله

  يا علي
  شهادت در راه الله نصيبمون.

 10. دوستان اگه دوباره بر گشتم فقط …..
  هيچي ولش كنيد.

  ولي اينم بي حاشيه !!!
  بخونيد من الان چيزي نمي گم؟
  فقط بگم كه مطالب پايين نوشته شده توسط شاهين نجفي خواننده اين روز هاست.

  لينك مطلب:

  تا بعد !

  نوشته شاهین نجفی ،در رابطه با عکس گلشیفته فراهانی در مجله فیگارو ، و داوری ها و قضاوت ها درباره او

  به گلی که شیفته کرد ما را…
  تو نه دیگر آن دختر “میم مثل مادری” و نه زنی در “سنتوری”.حالا حتی بازیگری جوان و مستعد و دلکنده از سینمای بیمار ایران و در سودای هالیوود هم نیستی .دیگر همه چیز تمام شد.دیگر مهم نیست که بگویند فقط برای حجاب و کار و پول و هرچه و چه و چه به بیرون زده باشی.از امروز تو یک خط شکنی.چه بخواهی چه نخواهی.نمی توانم فرض کنم که نادانسته سنگی را در آبی ها ی خالی و خیالی اذهان فسیلی انداخته باشی.یا شاید نمی دانستی و می دیدی و چه بهتر.دیگر هیچ چیز مهم نیست.تو بر روی “نباید “ها و”باید”هایی که قرن ها بر ما تحمیل شده است خط کشیدی. خوش آمدی قربانی.چرا شادی ام را پنهان کنم، وقتی روزهایی را می بینم که پرچم دار و خط شکن های سرزمین ام زنانی چون تواند ،که رگ های متورم غیرت و حجب و حیا و شرم را از درد و حسرت و ترس می ترکانند و با نگاهی کودکانه ،لخت …برهنه در برابر چشمان از حدقه درآمده ی تاریخی کثیف می ایستند و نعره می شکند که هی …های مرا ببین . من همانم که تو مرا به زنجیر کشیدی. در مقام خواهر و مادر و زن و با چماق عفت و عصمت و هر مفهوم بدبو و بدوی دیگر.من اینم . برهنه مرا ببین و در خلوت خویش به تدلیست ببغض، که در هزارتوی مفاهیمی فسیلی، به لجن کشیده شده ای و نمی دانی.آی خط شکن . من در برابرت سر تعظیم فرود می آورم و شرمنده ام و از هم اکنون ، تمام وجودم اشک و ترس است از دشنام هایی که نثارت می شود. آی دختر وحشی و معصوم-نگاهِ شرقیِ غمگین. تو را به برهنگی آسمانی ات سوگند که آنچه کردی ،کرد دیگرانی را که تو را محصور و مهجور می خواستند.
  تنها بدان که تنها نیستی .
  شاهین نجفی

 11. سلام سرت شلوغ شده !
  در مورد ادعای منور الفکران که همان به که در هجوهای روزگار خاک بخورند و اما خشم مقدس شما !
  از طرفی سیخونک به آن زدی حالا لگام بر پوزه اش دهن لقی می کند .
  گلشیفته هم برای شکفته شدن رفتو بالاخره هم بدان رسید شما چرا ناراحت می شوید !

 12. خدا همه مومنان را شفای عاجل دهد علی الخصوص مریض منظور
  امام علی فرمودند: دو گروه مرا بسیار آزردند. یک دشمنان زیرک دو عابدان احمق

 13. شغالی
  گر

  ماه بلند را دشنام گفت –

  پیران شان مگر

  نجات از بیماری را

  تجویزی این چنین فرموده بودند.

  فرزانه در خیال خودی را

  لیک

  که به تندر

  پارس می کند

  گمان مدار که به قانون بوعلی

  حتا

  جنون را

  نشانی از این آشکاره تر

  به دست کرده باشند…

 14. همیشه وقتی به مشکلات و منجلابی که مردم ما دارن درونش دست و ما میزنن فکر میکنم و میام که پیش خودم زمین و زمان این نظام و مملکت را به ناسزا بکشم قدری تامل میکنم و میگذرم.این روزها به این نتیجه رسیدم که این نظام و مملکت درست برآیند و نوک پیکان همان چیزی ست که مردم هستند.خود من هم مشمول این ماجرا هستم.ما داریم چکیده و سمپلی از شخصیت و رفتار ومنش خودمون رو تو راس مملکت میبینم و برای همینه که وقتی تو بدبختی داریم دست و پا میزنیم زبانمون کوتاهه و صدامون در نمیاد.متاسفم برای خودم که شهامت اعتراض ندارم.اما حداقل سنگ دولت رو به سینه نمیزنم.بیشتر متاسفم برای شماهایی که اوج اعتقاد رو دارید اما انقدر ابلهید و کور که نمیبینید چطور از این اعتقادتون دارن سو استفاده میکنند.همسنگر..!کدوم سنگر ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *