به راستی اسراییل می خواهد به ایران حمله کند؟!

سلام!

عنوان این پست را از مقاله ی جدید نشریه ی فارین پاسی گرفتم، تحلیل جالبی نوشته بود و نکات درخوری ؛ ذیلاً گزارشی از آن را برایتان می نویسم:

همان ابتدای کار خبر افتتاح سایت تازه تاسیس غنی سازی فردو را در ابتدای سال جدید میلادی اقدامی متقابل از سوی جمهوری اسلامی در برابر فشار ها و تحریم های فزاینده خوانده است.دیگر این که ماجرای ادعای تکراری تلاش ایران برا دستیابی به سلاح های هسته ای را به دوران جنگ سرد و برای مقابله به مثل با اسراییل خوانده است.

اما موضوعی که شاید جالب به نظر می رسد اظهار نظر نویسنده ی مقاله درباره ی طرح ترور شهید احمدی روشن است، او اشاره می کند که به اعتقاد بسیاری این ترور از سوی اسراییلی ها برای مقابله با پیشرفتهای ایران طرح ریزی شده بود. اما نکته ی درخور تامل دیگری که توجه من به آن جلب شد استفاده از عبارت تهدید وجودی «existential threat » بود ؛ آنجا که قدرت مندی ایران را تهدیدی یکسره برای موجودیت اسراییل قلمداد کرده بود.نویسنده در جای دیگری از مقاله اش به نقل از میر داگان گفته بود که حمله نظامی به ایران یک ایده ی گنگ (dumb idea )  است؛ و توضیح داده بود که جوانب این جنگ غیر قابل پیش بینی خواهد بود.این همان نکته ای بود که یکی از خوانندگان سایت هم در بخش نظرات به آن اشاره کرده بود؛ او گفته بود به عقیده ی من جنگ ایران و اسراییل جنگ جهانی سودم خواهد بود.

در بخش نظرات کاربران همان ابتدا با کامنت جالبی مواجه شدم که در آن نویسنده ایران را با رژیم صدام مقایسه کرده بود، و نوشته بود همان طور که صدام نتوانست در برابر حمله ی امریکا مقاومت کند ایران هم در برابر حمله ی مشترک امریکا و اسراییل نخواهد توانست ؛ که البته با پاسخ جالب یکی دیگر از خوانندگان وبسایت مواجه شده بود که با پیش کشیدن بحث انرژی و هم چنین تنگه ی هرمز ، قیاس ایران را با رژیم صدام نادرست ارزیابی کرده بود.در جای دیگری از مقاله نویسنده با اشاره به قدرت حماس و حزب لله ،آنان را «جنگجویان در مرز » ایران توصیف کرده بود.

همزمان اما بهترین گزارش (top story)  سایت به گزارش اختصاصی ریچارد سیلورستین اختصاص داشت که در آن رابطه ی پنهانی سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی _ موساد _ را با گروهک تروریستی جندالشیطان و ریگی فاش کرده بود؛ او هم چنین ادعا کرده بود که اسراییل برای جنگ اطلاعاتی با ایران به جند الشیطان کمک می کرده است.

به هر ترتیب هرچند نقش رژیم صهیونیستی در بسیاری از ناآرامی ها و درگیری های منطقه برای ما پوشیده نیست اما شاید اعتراف این نویسنده ی غربی در نوع خودش جالب توجه باشد ؛ نکته ی درخور دیگر اینجاست که همین جناب سیلورستین یکی از قدیمی ترین وبلاگ ها ی عبری زبان دنیا را دارد، و متن گزارش خودش را _ که در فارین پالسی منتشر شده بود_ در وبلاگش هم قرار داده است ، تا مردم عبری زبان سرزمین های اشغالی هم بخوانند.به نظرم آدم جالبی رسید! او هم چنین نویسنده ی روزنامه ی گاردین هم هست ؛ آن بالای وبلاگش هم به دو زبان عبری و انگلیسی نوشته است : جهان را جای بهتری کنیم ! (-תיקון עולם: Make the World a Better Place )

عکس ابتدای مقاله را هم از وبلاگ همین نویسنده انتخاب کردم ؛ دو پسر بچه ی اسراییلی و فلسطینی در کنار هم … !

3 پاسخ به “به راستی اسراییل می خواهد به ایران حمله کند؟!”

 1. سلام
  اونها به قدر کافی از ایران می ترسن و اما به قدر کافی ایران و ایرانی ها رو نمی شناسن! از استعداد های این مردم و امکانات فنی و مهندسی ما اطلاعی ندارن و برای همین است که همزمان به اقدامات متعدد و موازی دست میزنن.
  1- جاسوسی برای بدست آوردن اطلاعات
  2- ترور برای حذف فیزیکی نخبگان و جلوگیری از پیشرفت
  3- تهدید و ارعاب برای واداشتن به عقب نشینی
  4- تبلیغات و جنگ رسانه ای برای همراه کردن دنیا با خود
  5- ….

  “قصه از آنجا اغاز شد” به روزم و دوست دارم نظر شما رو هم بدونم.
  یا علی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *