اخلاق در تشکل ها

کمی رنگ و بوی منبر گرفته این نوشتار!

از هر مرام و مسلکی هم که باشی، لاجَرَم به پذیرش اصول اخلاقی خواهی بود.پُرواضح است : اگر انسان ها را به حال خودشان رها کنیم عاقبت جامعه بشری چیزی بدتر از جنگل خواهد بود! از طرفی هم روشن است که نمی توان برای هر نفر مراقب و نگهبانی کاشت، نتیجه اینکه عقل حکم می کند هر کس مراقب رفتار و منش خودش باشد و این همان اخلاق است.اما اخلاق اسلامی ؛ پیداست : بیشتر از نود درصد مردم این سرزمین مسلمان هستند و حتی اگر بخواهی به اصول دموکراسی غربی ها هم پابند باشی ، باید به عقیده ی اکثریت احترام بگذاری . این اما موضوع بحث ما نیست ، موضوع بحث اخلاق دانشجویی و در شکل خاص آن اخلاق در تشکل های دانشجویی ست .چند نکته ای که به گمان نویسنده در تشکل های دانشجویی بیش از سایرین اهمیت دارد را ذکر می کنم و زین بیشتر اطاله ی کلام نمی کنم .

نخست موضوع رعایت حدود شرعیه در روابط  دختر و پسر است، این هرچند در تقسیم بندی آموزه های اسلامی در بخش مجزایی به غیر از اخلاق بحث می شود اما می توان نوشت که لازمه ی اخلاق است.بحث اختلاط ها و روابط نابجا  بین دختر و پسر یکی از موضوعات جنجال برانگیز این روزهای دانشگاه است .جدای از این حرف ها _ ی گاه مغرضانه _ آنچه مسلّم است ضرورت رعایت حدود شرعیه خاصه در تشکل های اسلامی دانشگاه است. موضوعی که امروزه شاهدیم از سوی بعضی تشکل ها مورد غفلت قرار می گیرد و باعث ایجاد بی اعتمادی دانشجویان به ایشان می شود.

نکته ی دیگر موضوع اسراف و حیف و میل بودجه ی بیت المال است .ریخت و پاش های آنچنانی گاه برای برگزاری برنامه ای که شاید دست آخر جز کیک و ساندیسش خروجی دیگری برای مخاطبین آن ندارد! و یا حتی دزدی و خیانت به بیت المال که متاسفانه در بعضی موارد _ هرچند انگشت شمار _ در برخی تشکل های دانشجویی سابقه دارد. این البته از وظابف دانشگاه و مسولین آن است که در برابر این نوع قانون شکنی ها برخورد مقتضی را انجام دهند.

دیگر اما موضوع حسن اخلاق معاشرت است . بنابر رهنمود های مقام عظمای ولایت مبنی بر جذب حداکثری و دفع حداقلی ، ضرورت آن نکته ی بی اندازه روشنی به نظر می رسد . هم چنان که قرآن کریم هم درباره ی پیامبر می فرماید: وَلَوْ كُنتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِكَ اگر بد اخلاق و سنگ دل می بودی قطعا از دورت پراکنده می شدند.رسول لله هم خود فرمودند انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق . این موضوع اما برای تشکل های دانشجویی اهمیتی چند چندان پیدا می کند. یکی از اوّلی ترین اهداف هر تشکلی همراه کردن دیگر دانشجویان با خود است و پیداست که این امر محقق نمی شود مگر با حسن معاشرت از سوی اعضای آن تشکل.

بعد می رسیم به موضوع صداقت و پرهیز از دروغ گویی و ریاکاری . از همان بچگی هامان خاطرمان مانده که میگفتند : دروغ گو دشمن خداست، همین معنا در روایات واحادیث اهل بیت هم مورد اشاره قرار گرفته است : آنچنان که امام عسگری فرمودند که تمام زشتی ها در اتاقی ست که کلید آن دروغ است. شاید یکی از دلایل روگردانی مردم از جریان دگر اندیشان و به اصطلاح اصلاح طلبان هم همین دروغ گویی ها و ریاکاری های پرشمارشان بود. آفتی که گریبان گیر دنباله هایشان در دانشگاه هم شد ، و باعث روگردانی و انزوای دفتر تحکیم وحدت سابق در دانشگاه شد.

دیده می شود برخلاف آنچه بعضی ها سعی دارند القا کنند ؛ اثرات رعایت اخلاق تنها منحصر به حوزه ی فردی نمی شود ، بلکه در حیطه ی اجتماع و به خصوص بر حیثیت تشکل ها تاثیر مستقیم می گذارد؛ بویژه در این کهن بوم و بر که مردمانش از دیرباز به عنوان قومی یکتا پرست و پای بند به اصول اخلاقی شناخته می شدند.اجازه دهید تا این نوشتار را با بررسی آیه نود وششم  ازسوره ی مبارکه ی مریم به پایان ببرم: إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا

كسانى كه ايمان آورده و كارهاى شايسته كرده‏اند، به زودى خداى رحمان براى آنها محبتى [در دل‏ها] قرار خواهد داد.

آنچنان که می بینید حق متعال رمز محبوبیت را در دل های مردم ایمان و اعمال صالح می داند.

9 پاسخ به “اخلاق در تشکل ها”

 1. سلام داش محمد گل
  ببخشید نشد بهتون سر بزنیم.هم گرفتار بودیم و هم یکی دوبار نشد نظر بدیم و هم به هر حال نشد.
  مطلبتون هم مناسب بود. موفق باشید.
  التماس دعا

 2. سلام
  دو تا مطلب میگم و رد میشم!
  مسلمانی به شناسنامه نیست و اصلا در این مقوله که می گوئید مسلمانی امتیاز نیست! آنچه مهم و ممتاز است ایمان است که لاجرم با عمل صالح همراه خواهد بود (الذین آمنوا و عملوا الصالحات).
  دوم اینکه قشر دانشجو باید پیشتاز جامعه قانونمند باشد. یعنی هر جا مردم عوام قانون را نقض کردند قشر فرهیخته! دانشجو باید جمع و جور کند کارها را! اما دانشجویان به دلایل مختلف (جدا شدن از محیط کوچک خانواده و پیوستن به دریا، فراغ بال از پاسخ گویی و …) از بسیاری هنجارهای جامعه خود نیز فراری هستند.
  یک پل عابر پیاده در مقابل یکی از واحدهای دانشگاه آزاد، زده اند تا تردد از روی پل انجام شود و برای دانشجویان ایمن تر باشد و ترافیک خیابان هم کمتر شود، اما دریغ از یک دانشجو که از روی پل عبور کند!

  “کل یوم عاشورا (ویژه انتخابات مجلس نهم)”
  دعوت شدید! منتظر نقد و نظرات شما هستم.
  یا علی

 3. سلام
  به نکات بسیار خوبی اشاره کردید. کاملا مشخصه که مشکلات تشکل ها رو از نزدیک حس کردید.
  باید بگم نوشتتون یک طیب الله داشت. خیلی ها در مورد رفتارهای تشکل های دانشجویی تا به حال نقد نوشتن اما بعضا مطالبی بیان شده که نیازی به شفاف مطرح کردن همه مسائل نبوده و بیشتر بوی غرض میداده تا نقد منصفانه. حتی این انتقاد خیلی مواقع به خود بچه های تشکل ها وارده که بد همدیگر رو نقد میکنند!
  بچه هایی که تو تشکل های دانشجویی فعالیت کردند خیلی خوب واز نزدیک آسیب هاش رو دیدند. درباره نکته نخستتون، متأسفانه کم شاهد این بی اعتمادی ها نبودیم. نمیخوام اسم تشکلی ببرم که در فضای مجازی نقد خیلی مسائل درون گروهی رو اصلا صلاح و درست نمیدونم اما همین بس که خود بنده به شخصه از دوستان هم دانشگاهیم میشنیدم که گله داشتند از در چهار چوب نبودن رفتارهای بچه های تشکل های مذهبی مون و آسیب هایی که به دنبالش خواهد آمد. اگر هم به دوستان گله بکنید، بهت انگ میچسبونند که فکرت خرابه! ما همه به چشم خواهر و برادر بهم نگاه میکنیم. خود بنده به شخصه منتقد همین لفظ خواهر و برادرم، به جد. مثل بچه خوب همون خانم فلان و آقا فلان بمونن لازم نکرده هی خواهر و برادر کنن! اتفاقا اینطوری به خدا حرفش کمتره! ما با اشتباهاتمون که بسیاریش از روی نادونی است و نه غرض، به دین آسیب میزنیم!
  نکته دوم و سومتون درباره اسراف و آداب معاشرت هم خیلی به جابود.
  اما نکته آخر که متأسفانه به گمانم بد آفتیست که تنها ثمره اش دفع حداکثریست! کم دوستان فعال و خوب در تشکل های دانشجویی نبودند که به دلیل این مسائل عطای فعالیت را به لقایش بخشیدند!

  موفق باشید.

 4. سلام
  اصولا از نظر بنده چون افراد دارای مسئولیت بولد ترین و شاخص ترین نماینده ی هر گروه یا تشکلی هستند شاید بتوان بیشترین علت نبود اخلاق تشکیلاتی را ابتدا متوجه اخلاق خود فرد و سپس عدم مدیریت و کنترل مدیران بر فضای زیر دستی دانست چرا که نفوذ این قشر را در لایه های پایینی نمیتوان نادیده گرفت .
  امیدوارم مطلب رو رسونده باشم aqa

 5. سلام برادر
  قبلا خونده بودم بسیار دقیق وزیبا بود اما این رو هم در نظر داشته باش که اخلاق را باید در حوضه ی عمل وارد کنیم و نه در حد حرف…..
  در ضمن اگر خدا بخواهد این هفته تهران بودم یک سری قرارها در جلسه مبنی بر تفکیک خواهران وبرادران قرار هست که انجام شود شما دعا بفرمایید

 6. سلام. مطلبتون زیبا بود. انصافا من رعایت نکات گفته شده رو در بین بچه بسیجی ها میبینم بویژه اقای … که رفتارشون زیر ذره بینه و خیلی ها دنبال اتو گرفتن از ایشون هستند.ولی متاسفانه برخی افراد به اسم بسیج کارهای زشت و زنننده ای را انجام میدهند. به امید اصلاح موارد خاص. یا علی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *