مصر این جاست!

اعتراضات تل آویو

جهان در التهاب است و هر گوشه اش می بینی مردم بی تاب را.

همان طور که انتظار داشتیم _ و نداشتند ! _ بهار اعراب منحصر در مرزهای خاورمیانه نماند.اخبار آشوب هاو تظاهرات های مردمی را می شنوید هر روز از قلب اروپا: از انگلستان و اسپانیا و یونان . اعتراضات مردمی که «به تنگ آمده اند».به تنگ آمده اند سرمایه داری ،از آخر دنیا! از اقتصاد از اوضاع پریشان احوال مالی جهان، هر چند این تنها بهانه ایست…بهانه ایست بلکه از خواب خرسی شان به پا خیزند و سر از توهمات این چند قرن ظلمانی بشویند وبیایند و بخواهند؛و ‘تغییر کنند’ ؛ که می دانید:ان لله لا یغیرو ما بقوم حتی یغیرو ما بانفسهم … .بهل سرآغاز این بیداری کابوس آشوب و فقر و نداری باشد.

اما در این میانه شاید آنچه در فضای رسانه ای کشورمان کمتر مورد توجه واقع شد اعتراضات ده ها هزار نفری مردم ساکن در سرزمین های غصب شده ی فلسطین و در شهر های مختلف اسرائیل بود به دولت این رژیم،و اعتراض به هزینه های بالای زندگی.مردمی که در میانشان هم عرب بودند و هم یهودی. از تل آویو و اورشلیم تا حیفا؛بزرگترین شهر عرب نشین اسرائیل.آن طور که تحلیل گران نوشته اند هم چه اتحادی بین اعراب و یهودی های سرزمین اشغال شده کمتر سابقه داشته است.

برگرفته از : فارین پالسی

هفته ی گدشته سه حزب سنتی و یهودی اسرائیل(Kadima, Likud, and Yisrael Beiteinu) از ارائه ی طرحی به پارلمان خبر دادند که سرزمین های اشغالی را باز تعریف می کرد به این عنوان:«خانه ی جهانی برای مردم یهود» ؛ که در آن رسما برای اعراب و مسلمانان ساکن سرزمین های اشغالی حقوقی متصور نبودند؛برخی از تحلیل گران کوشیدند اعتراضات مردم اسرائیل متوجه اعراب ساکن سرزمین های اشغالی و اعتراضشان به تصویب این لایحه تفسیر کنند،اگرچه با عنایت به درصد جمعیتی کمتر از بیست درصد اعراب در اسرائیل چنین تفسیری پذیرفته نبود!

چند روز پیش بود که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی ضمن سخنرانی قول اصلاحات اقتصادی را داد،اقدامی که دیر یا زود از آن ناگزیر بود.هرچند با توجه به اخبار و گزارشات منتشره از اعتراضات و شعار های مردم،به نظر نمی رسد اوضاع به همین سادگی ها قابل ارتفاع باشد،باید منتظر ماند و دید!

پ.ن:

«مصر اینجاست» : شعار تظاهرکنندگان اسرائیلی.

وعده و وعید های نتانیاهو.

4 پاسخ به “مصر این جاست!”

  1. باید حواسشان جمع می بود آنوقتی که بساط خدا را اول از قوانینشان و سپس با زور از زندگی مردم ریختند بیرون، ثمره اش پول پرستی مردم می شود و بس. اصلا حاجی پول برا اینا مثل پستونک می مونه برا بچه ها، تو جیبشون خالی بمونه ببین چه جوری می ریزن بیرون…
    مطلب خوبی بود. بعد از مدتها به شکم خالی وادار به فکر کردن شدم. l;/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *