جاءالحق . . .

جاءالحق و زهق الباطل؛ان الباطل کان زهوقا (سوره اسرا ,آیه 81 ).

«جاء» فعل ماضی ست ،اما این جا نمی توان گذشته ترجمه اش کرد.بلکه در اینجا منظور از صیغه ی ماضی  قطعیت و قوع آن امر است.پس می توان چنین ترجمه کرد :]اگر[حق بیاید باطل حتما نابود می شود،چه که باطل نابود شدنی ست!باطل نابود می شود ،تصریح نص قرآن است و وعده ی محققّه ی الهی؛منوط به آن که حقی بیاید!پیروزی انقلاب اسلامی و انفجار نور ناشی از آن ؛همان حقی بود که می باید می رسید. . .

جوزف نای را می شناسید: استاد دانشگاه هاروارد و صاحب تئوری مشهور «جنگ نرم»! این روزها مقاله ی جالبی نوشته بود برای روزنامه ی اماراتی گلف نیوز؛با عنوان «قدرت امریکا بعد از بن لادن»،که در آن به روشنی زوال (decline) امریکا را پیش بینی کرده است.بخش های از آن را به انتخاب خودم وبا مختصرک سوادم ترجمه می کنم ؛خواندنی ست و آموزنده:

وقتی مزیتی در موقعیت کشوری در تسلط بر منابع قدرت ایجاد شود ،صاحب نظران از آن به عنوان «هژمونی» یاد می کنند.امروزه بسیاری از دانشمندان معتقدند کشور های دیگر در منطقه ی خاور میانه در حال قدرت مند تر شدن اند. اثر گذاری امریکا بر تحولات و انقلاب های منطقه در حال کمتر و کمتر شدن است و می توان گفت هژمونی امریکا در حال افول است.حتی مرگ اخیر بن لادن هم که درآن نیروهای ویژه ی امریکا دست داشتند هیچ چیژی را از تاثیر امریکا بر کسی یا راهی نشان نداد!

برای فهم بهتر شرایط پس از جنگ جهانی دوم را در نظر بگیرید:امریکا بیش از یک سوم تولید جهان را در اختیار داشت و مجهز به سلاح های هسته ای، اما با هیچ یک نتوانست مانع تسلط کمونیسم بر چین یا اروپای شرقی ،یا حل و فصل جنگ کره و یا تسلط کاسترو بر کوبا شود.

حتی در آن دوران که انها مدعی هژمونی جهانی بودند،مطالعات نشان دادند کمتر از یک پنجم از دخالت های نظامی امریکا موجب تغییر در کشورهای دیگر شده است و کمتر از نیمی از تحریم های اقتصادی.

بسیاری معتقدند هژمونی امریکا در حال سقوط است هم چون بریتانیا ی سابق.هر چند برخی از سیاستمداران امریکایی خیلی احساسی واکنش می دهند و مدعی تسلط  بی پایان برمنابع قدرت اند.

اما لفظ زوال (decline) متضمن دو معناست :یک کاهش مطلق قدرت به معنای فروپاشی ،و دیگر کاهش نسبی قدرت که در آن کشورهای دیگر قدرت مند تر می شوند.به عنوان مثال هلند در قرن هفدهم قدرت مند شد و پس از آن تضعیف شد اما امپراتوری روم غربی یکسره فروپاشید.

همانطور که چارلز دیکنز یک و نیم قرن پیش نوشت : اگر شهروندان (امریکا)،به یک مرد باور داده شوند ،همیشه افسرده اند ،همیشه راکدند ،و همیشه در وضعیت بحرانی اند …

نظرسنجی های اخیر نشان داده است اعتقاد عمومی به زوال امریکا پس از پرتاب اسپاتنیک توسط شوروی در 1957؛ در دوران شوک اقتصادی نیکسون،و در دهه ی 1980 زمان ریگان بسیار زیاد بوده است.پس از کذشت یک دهه از آن زمان بسیار ی گمان می کردند امریکا تبدیل به ابر قدرت شده است؛هر چند در حال حاضر بسیاری به اعتقاد سابق خود باز گشته اند.برخی بررسی ها در دانشگاه هاروارد این امر را اثبات می کند. . .

اگر از این ترجمه ی دست و پا شکسته ام خوشتان نیامد به اصل مطلب مراجعه کنید! هر چند غرض از ترجمه و طرح چنین موضوعی اثبات افول امریکا برای بعض خوش خیالانی بود که هم چنان رویای پهن کردن فرش قرمز زیر پای امریکا را در سر دارند!می دانید :ما به این اعتقادیم و از آن ذره ای کوتاه نخواهیم آمد.مضحک است حالا این چنگ و دندان نشان دادن های امریکا گه گاهی! مُلک به کفر باقی می ماند ولی به ظلم نه. . . چه گناهی کرده اند مردم بی گناه بحرین . . .یا منتقم کعبه!

10 پاسخ به “جاءالحق . . .”

 1. سلام عزیز. مقاله جالب و ترجمه خوبی بود. آگاهی و هشیاری مهمترین عوامل در خنثی سازی نقشه های دشمن و از لوازم حضور در صحنه های پیکار حق و باطل است. بر ای شما آرزوی موفقیت دارم. افتخار بدین بازم تشریف بیارین.

 2. مگر بحرين چقدر وسعت دارد و چقدر جمعيت؟!!!

  آمريكا به كمك عمالش دارد نسل كشي ميكند … نسل كشي شيعه … آن وقت براي حفظ محبوبيت خود از بن لادن مايه ميگذارد …

  آمريكا رو به زوال است … بيداري اسلامي شكل گرفته است … 32 سال پيش … اما جاي ايران 90 در اين جدال بزرگ تاريخ كجاست؟!

  نميدانم حس بدي است وقتي آدم ميداند بايد كاري كند و ميداند كه نبايد كاري كند …

 3. سلام
  شرمنده یه مدت بود وبلاگم رو چک نکرده بودم نظراتتونو ندیده بودم
  حاجی نگفته بودی ترجمه واردی زودتر میگفتی کلی کار داشتم باهات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *