برای امریکا !

شرایط منطقه تغییر کرد.به همین سادگی! واین نکته ایست که حتی پرزیدنت اوباما هم فهمیده است! آن چنا ن که در سخنرانی به

تیتر یک روزنامه واشنگتن پست: اوباما اسرائیل را مجبور به پیش برد صلح کرد.برای دیدن اندازه بزرگ کلیک کنید!

اصطلاح مهم چند روز پیش خود صراحتاً از آغاز دور تازه ای از دیپلماسی امریکا (  new chapter in American diplomacy ) در منــــــــطقه سخن کرد.

خوب طبیعی ست.پس از سقوط «دومینو» وار یک به یک متحدان امریکا در منطقه باید هم چنین روی کردی اتخاذ کند.اما آن چه باید به دیده ی تردید به آن نگاه کرد همین سیاست جدید است!محور های شش گانه ای که اوباما از آن ها به عنوان فعالیت های امریکا در منطقه یاد کرد عبار ت اند از :تروریسم ؛ سلاح های هسته ای؛امنیت اقتصادی _بخوانید نفت! _؛امنیت منطقه ای ؛امنیت اسرائیل و صلح اسرائیل وفلسطین.که این آخری برجسته ترین محور سخنان اوباما در رسانه ها شد.برجسته تر از حتی شنیدن صدای جوانان انقلابی منطقه ؛یا طرح اتهامات همیشگی اش علیه جمهوری اسلامی و یا جملات مضحک ش در باره ی به خاطر ماندن حوادث خیابان های تهران و … .

وقتی به اسرائیل پیشنهاد داد تا به مرزهای 1967 پای بند باشد و بنیامین نتانهیو به طرفه العینی واکنش نشان داد:که این مرزها غیرقابل دفاع(indefensible  )است! نکته ای ست برای خودش این دست سوتی ها!روابط «یار غار»ی امریکا و اسرائیل برای ما مسجل است اما برای آن دسته از مردم امریکا که گمان می کنند پول مالیات هاشان خرج متحدی وفادار به ایشان در خاورمیانه می شود،می تواند بیدار کننده باشد.به هر ترتیب آن چه مسلّم است امروز امریکا مجبور است از حمایت بی چون و چرایش از رژیم غاصب قدس دست بکشد.اتحاد کروه های فلسطینی با هم برای تشکیل دولت آشتی ملی؛انقلاب های اسرائیل ستیز کشورهای اسلامی منطقه،افزایش نفوذ جمهوری اسلامی در تحولات منطقه و … همه و همه از جمله دلایل ست که امریکا را مجبور کرده است برای حفظ ظاهر هم که شده گاهی دست از حمایت از صهیونیست ها بکشند.هر چند این نکته با ماهیت اسرائیلی صهیونیستی دولت امریکا در تناقض است.تناقض آشکاری که در همین سخنرانی اخیر اوباما می شود دید. تناقضی که در دیدار روز جمعه ی اوباما با نتانیاهو پدیدار است. قاعدتاً پس از مشاهده ی این سطح اختلافات گسترده بین روابط هر دو کشور می توان این چنین تحلیل کرد که روابط آن ها رو به تیرگی میرود، تحلیلی که در باره روابط امریکا و اسرائیل بسیار مضحک به نظر می رسد!

نکته ی دیگر اما اتهامات تکراری امریکا به جمهوری اسلامی بود.اتهاماتی از جمله پرونده ی هسته ای ایران، حمایت ایران از تروریسم،دخالت ایران در امور بحرین و سوریه و … .اتهاماتی که می توان دید به جز بی بی سی فارسی در کمترین رسانه ی دنیا بازتاب داشت.آخر تکراری ست و کسل کننده. چه کسی این روزها برای این هذیان ها تره هم خورد می کند؟!

اوباما باید فکری کند:فکری برای انتخابات سال 2012 و فکری هم برای باز سازی چهر ه ی امریکا در جهان.

پ.ن :

Obama for America!!!

Text of President Obama’s speech on the Middle East and North Africa

6 پاسخ به “برای امریکا !”

  1. سلام
    خوب فرمودید که امنیت اقتصادی آمریکا به حفاظت از اسرائیل وابسته است. آمریکا برای اینکه بتواند در منطقه خاور میانه حضور داشته باشد و سلاح های خود به حکام جور منطقه بفروشد باید اسرائیل را تقویت و محافظت کند.
    با مطلب “ادغام یا تجمیع، با کدام قانون” به روز هستم.
    یا علی

  2. zzzzzz zzzzz zzzz zzz yyy ytr xxx xcv www wew vvv uuu uiui uioy uio ubu ttt lkhu lkigui lkj lkjgj lkkl lklj lll mm.. mmm mnbnb nnn ooo opo ppp qqq rrr trt l;/ klhk kl; kkk kjkjgghx k; jkk jjk jjj jh.. iii ghj ffffffffghj ffff fff ewqasd ;; ;l ;p; [;. [][] ][=- aaa ad aqa az aza bbb bnm brt ccc ddd eee ./; …… .,mmn ,./ !…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *