چشم…نگو که چشمه … نه! آینه .

نمیدانم این مشّبه را به چه باید تشبیه کرد. «مشّبه» … می دانید که:یکی از ارکان همان صناعت ادبی که اساتید ادبیات ساخته اند(نامیده اند.)

چشمه از آن رو که می جوشد و قطره قطره اشک می بارد ، و آینه از آن رو که صاف و زلال «برق می زند» ؛که نه . . . « جار می زند » و به قول امروزی ها «تابلو است» که . . . که چه؟که چه می خواهند!

و او می دید از آن چشمه ها ؛از آن باران قطره قطره اشکها…نه! بهتر بود می نوشتم :که می دید از در خشش آن آینه ها…

اصلا” هر چه؛حکما” او می دانست سربازان امروز بالیده ی خویش _ که پانزده سال انتظار می کشید تا از گهواره های خود برخیزند_ از «شوق شهادت » بیقرارند! چه می کرد؟ چشم می بست ونفسی راحت که :«ندیدم»!همانگونه که بسیاری ندیدند. ولی او دید و چشید از آن آینه ها، چشمه ها ، «شوق شهادت » را … که منتظرند تا از چشم …نگو که چشمه…نه!آینه های او ببینند که رضایت می دهد برای رفتن؛ولی او که پانزده سال انتظار می کشید تا آن ها از گهواره های خود برخیزند به این راحتی راضی نمی شد تا «سر _ دار»شدنشان راببیند و اینگونه بود که اجازه نمی داد و…

«علی اکبر _ پسر جوانش _پیش رفت برای اذن میدان،امام بی معطلی او را اجازه فرمود…»

هرکه می خواهد مارابشناسد داستان کربلا را بخواند! او دوست داشت «سر _ دار» شان ببیند و برای میدان «بسیج» شان کرد؛پنجم آذر ماه 1359 .

تاریخ نمی نویسم که : چشم ها شان…نگو که چشمه…نه!آینه

5 پاسخ به “چشم…نگو که چشمه … نه! آینه .”

 1. بسم الله الرحمن الرحیم
  عهد کردم که چون برم نام دوست شرحی گویم از انعام دوست
  سلام بر مدیر و یا بهتر بگم نویسنده سایت دوست عزیز و بزرگوار محمد آزادی
  از راه اندازی سایتخوبت خوشحالم و امیدارم که همیشه موفق باشی و توانی این سایت رو به یاری حضرت ولی عصر روز به روز بهتر کنی.
  دوستت پوریا کلوندی

 2. بسم رب المهدی
  سلام و عرض ادب بر محمد جان عزیز.
  برای شرع بسیار عالی بود. حقا که مصداق آیه شریفه (السابقون السابقون) هستی، انشاءالله در تکمیلش تلاش کن و بدان که (ان الارض یرثها عبادی الصالحون….) ،ذره ای در ارائه مطالب دینی علی الخصوص بحث مهدویت سستی نکن که پاداشت نزد خداست….إنا کذالک نجزی المحسنین…
  یا علی
  ارادتمند… زمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *